Napoje alkoholowe i bezalkoholowe

Lipówka kornicka

2017.04.05 13:05 , aktualizacja: 2017.04.05 13:26
Autor: Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Lipówka kornicka archiwum UMWM

Pierwsze wzmianki o sposobach przygotowywania nalewek sięgają XVIII wieku. Nalewki były specjałem wytwarzanym zarówno na dworach szlacheckich, jak również pośród mieszkańców małych wsi. Do produkcji wykorzystywano owoce i zioła z ogrodów, z pobliskich pól i lasów. W początkowym okresie wytwarzania, nalewki przechowywano w dębowych beczkach w chłodnych pomieszczeniach, później w słojach i gąsiorach ze szkła. Od wieków sposoby wytwarzania nalewek niewiele się zmieniły.

Pierwsze przepisy na nalewki lipowe pochodzą z 1889 roku z książki pt. „Nowa Praktyczna Gospodyni Litewska” autorstwa Karoliny Białozierskiej. Lipówka wytwarzana jest w okolicach Kornicy już od ponad 100 lat. Charakterystyczny słodki smak z nutą goryczy ziołowej uzyskiwany jest dzięki wykorzystaniu kwiatów lipy i miodu, najczęściej lipowego. „Im więcej kwiatów lipy tym bardziej ziołowa posiadająca goryczkę. Jeżeli dodamy więcej miodu to będzie bardziej likier niż nalewka” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Starej Kornicy). Nalewka ta od dawna zachwycała smakiem i zapachem gości zapraszanych na święta czy rodzinne spotkania. Obecnie receptura na lipówkę przekazywana jest młodszym pokoleniom, które z zapałem ją przygotowują. Nalewka prezentowana jest na wielu pokazach kulinarnych organizowanych na terenie gminy Kornica.

Liczba wyświetleń: 202

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.