Oleje i tłuszcze

Olej lniany tłoczony na zimno

2017.04.04 15:35
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Olej lniany tłoczony na zimno archiwum UMWM

Tradycje wytwarzania oleju z lnu do celów kulinarnych w okolicy Nasielska na terenie Mazowsza są znane od bardzo dawna. Najstarsze pisane dokumenty na temat olejarni we wsi Nowa Wieś, będącej obecnie dzielnicą Nasielska, pochodzą z 1474 roku. W Nasielsku po II wojnie światowej zlokalizowane były olejarnie, które przerabiały surowiec z okolicy zaopatrując w olej lniany także Warszawę. Surowcem wykorzystywanym do produkcji oleju są oczyszczone nasiona lnu.

Produkowany olej jest cieczą jednorodną, bez żadnych domieszek obcych. Znajduje się w nim 100% oleju lnianego, bez jakichkolwiek dodatków sztucznych, czy naturalnych. „(…) Jak sięgam pamięcią oleje roślinne – lniany i rzepakowy były obecne na stole w moim domu rodzinnym. (…) Jak mówiono tuż po drugiej wojnie światowej: olej lniany szlachcił pańskie stoły, a to wpływało na jego cenę. (…) Olej lniany był raczej stosowany do kraszenia ziemniaków i do różnego rodzaju zalew, którymi polewano surówki i zalewano sałatki” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami ziemi nasielskiej). Jakość uzyskiwanego oleju zależy od surowca i potrafi być nieco różna, zależnie od warunków wegetacyjnych występujących w danym roku. Zawartość w oleju lnianym tłoczonym na zimno nienasyconych kwasów tłuszczowych, a szczególnie kwasów omega-3, spowodowało w ostatnich latach szczególne zainteresowanie ww. produktem. Dzięki temu stał się on niezbędnym elementem różnego rodzaju potraw przygotowywanych przez mieszkańców Nasielska i okolic.

Liczba wyświetleń: 257

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.