Aktualności

Urząd Marszałkowski laureatem Polskiej Nagrody Jakości!

2007.11.12 00:00 , aktualizacja: 2015.07.14 10:33

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: JakubWojna

11 listopada 2007 r., na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyło się uroczyste wręczenie Polskiej Nagrody Jakości. Laureatem tegorocznej nagrody w kategorii organizacje publiczne – administracja publiczna został Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Nagrodę odebrali Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik oraz Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – Waldemar Kuliński. Otrzymana nagroda to dowód skutecznego dostosowywania urzędu do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów.

Polska Nagroda Jakości to najstarszy i najważniejszy konkurs nagradzający firmy i organizacje publiczne za stosowanie światowych standardów jakości. To prestiżowe wyróżnienie jest wyrazem uznania dla firm, urzędów i instytucji, które dbają o bezpieczeństwo i jakość produktu. Jego organizatorami są Krajowa Izba Gospodarcza, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz Polskie Forum ISO 9000. W skład Jury wchodzą wybitni przedstawiciele nauki, biznesu i samorządu gospodarczego.

- Urzędy nie tylko powinny, ale i muszą dbać o jakość, ciągle się doskonalić i dostosowywać do potrzeb klientów. Ta nagroda to dowód, że zachodzące w urzędzie zmiany idą w dobrym kierunku i że potrafimy przekładać potencjał organizacji na wymierne efekty, odczuwalne dla wszystkich mieszkańców Mazowsza. Biorąc pod uwagę olbrzymi prestiż tej nagrody i fakt, że w oparciu o bardzo surowe reguły oceniane są zarówno olbrzymie firmy prywatne, jak i urzędy – jest ona niewątpliwym sukcesem instytucji, którą kieruję, ale przede wszystkim wszystkich jej pracowników – podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

PNJ przyznawana jest przedsiębiorstwom i organizacjom publicznym, które poprzez wdrożenie TQM doprowadziły do wzrostu satysfakcji klientów, pracowników i osób z nimi związanych oraz w ciągu ostatnich lat osiągnęły znaczącą poprawę jakości pracy, procesów, systemów, usług, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz satysfakcji społeczeństwa lokalnego.

- Administracja publiczna nie może zapominać, że pełni rolę usługową wobec społeczeństwa, a głównym weryfikatorem skuteczności i jakości realizowanych przez nią działań, jest właśnie obywatel. To nie klient jest dla nas, ale my dla klienta. Realizując tą, wydawałoby się prostą zasadę, kierowanie urzędem jest nie tylko skuteczniejsze ale i bardziej satysfakcjonujące – podkreślił Waldemar Kuliński, Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego.

Polska Nagroda Jakości to nie jedyne wyróżnienie jakie w swojej historii otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Do tej pory został uhonorowany m.in. Mazowiecką Nagrodą Jakości oraz tytułem Troskliwego Pracodawcy.

Urząd konsekwentnie buduje organizację wokół celów jakościowych. Pierwszym krokiem na drodze do TQM w urzędzie marszałkowskim było wdrożenie, a następnie doskonalenie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy ISO 9001:2000. System ten pozwolił usprawnić funkcjonowanie urzędu - usunąć zbędne biurokratyczne procedury, poprawić jakość usług, racjonalizować wydatkowanie środków publicznych.

Urząd wdrożył także system zarządzania środowiskowego, zgodny z wymaganiami normy ISO 14001 oraz system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, zgodny z wymaganiami normy OHSAS 18001. W trakcie wdrożenia jest natomiast system przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym. W najbliższych planach jest też certyfikacja systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, na zgodność z wymaganiami normy ISO 27001.

W uroczystości wzięli udział: Robert Soszyński – Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Waldemar Kuliński – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Marek Miesztalski – Skarbnik Województwa Mazowieckiego, Tamara Borkowska – Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru, Kinga Żuchowska – Dyrektor Kancelarii Sejmiku, Magdalena Flis-Lichota – Dyrektor Kancelarii Marszałka oraz Wiesława Miecznikowska – Kierownik Wydziału Kadr i Szkoleń.
 

 


Wręczenie nagrody

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 5095

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.