Aktualności

Spotkanie w sprawie Wodociągu Północnego

2003.12.08 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W poniedziałek 8 grudnia br. o godz. 13.00, w Legionowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewody Mazowieckiego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Zarządu Województwa Mazowieckiego, reprezentowanego przez Wicemarszałka Bogusłąwa Kowalskiego z samorządami obszaru inwestycji pn. „Budowa Wodociągu Północnego”. Spotkanie miało na celu przekazanie praw własności do tego alternatywnego ujęcia wody dla ponad 1/3 terenu Warszawy.

Inwestorem Zastępczym projektu jest Zarząd Województwa Mazowieckiego. Bogusław Kowalski przedstawił stanowisko Zarządu Województwa w tej sprawie. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że całą inwestycję należy jak najszybciej przekazać wskazanemu przez Wojewodę Mazowieckiego podmiotowi gospodarczemu. Od kilku lat stara się o to Związek Gmin (m.in. Serock, Nieporęt, Wieliszew), który jest zainteresowany przejęciem i dokończeniem inwestycji, przy współpracy z władzami Warszawy.

Władze Stolicy wyraziły chęć przejęcia wodociągu, nadal jednak pozostają na stanowisku, że oczyszczalnie ścieków i tzw. opaska kanalizacyjna obrzeży Zalewu Zegrzyńskiego powinna zostać w gestii samorządów. Ten podział kompetencji zdecydowanie odrzucają samorządowcy. Ich zdaniem jest on sprzeczny z projektem Wodociągu Północnego, który nie rozgraniczał wodociągu dla Warszawy i stacji uzdatniania wody oraz opaski kanalizacyjnej.

Właścicielem obiektu jest skarb państwa, natomiast wykonanie inwestycji zostało w 1998 r. przekazane, decyzją Rady Ministrów, Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Samorząd ukończył swoją część inwestycji i w 2002 roku podpisany został list intencyjny z Zarządem miasta stołecznego Warszawy w sprawie przejęcia inwestycji pn. „Budowa Wodociągu Północnego”. przez władze Warszawy. Powinien przekazać ją miastu, tymczasem przeznacza na utrzymanie, konserwację i nadzór prac ponad milion złotych rocznie. Jeżeli samorządy nie porozumieją się z władzami Stolicy co do własności i przyszłości projektu grozi to, nie tylko zaprzestaniem inwestycji, ale także zamyka drogę do unijnych funduszy.

Liczba wyświetleń: 433

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.