Aktualności

Poprawki do ustawy o dochodach samorządu terytorialnego

2003.12.11 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

9 grudnia b.r. o godz. 15 w sali 101 gmachu Sejmu, z inicjatywy Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, odbyło się spotkanie posłów i senatorów Mazowsza, poświęcone ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawie budżetowej na 2004 rok.

Zarząd Województwa Mazowieckiego zamierza zaskarżyć ustawę o dochodach samorządu terytorialnego do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż nie pozwala ona na realizację nowych zadań, nałożonych na samorządy. Mazowsze, jako jedyne województwo, ma odprowadzać do budżetu państwa ponad 380 mln zł. Udział w dochodach z podatku PIT i CIT oraz subwencja ogólna nie zapewnia środków, koniecznych na realizację zadań samorządu. Chodzi m.in. o przewozy regionalne PKP, które w przyszłym roku powierzono samorządom, nie dając im żadnego wsparcia finansowego.

Obecny na spotkaniu Skarbnik Województwa Mazowieckiego, Marek Miesztalski, przedstawił propozycje poprawek do ustawy o dochodach jednostek samorządowych. Dotyczą one urealnienia dochodów województwa tak, aby mogło ono sprostać wymaganiom budżetowym, zwiększenia o 1% udziału województw w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Marek Miesztalski podkreślił, że głównym powodem zaistniałej sytuacji jest zbyt optymistyczne oszacowanie przez Ministra Finansów wpływów do budżetu Województwa z podatku od osób prawnych (CIT). Minister opierając się na danych z 2002 roku określił dla Mazowsza ściągalność z tytułu CIT na poziomie 97%, tymczasem w 2003 roku wpływy szacuje się jedynie na poziomie 72-74%. Marek Miesztalski zaznaczył, że w kasie samorządu znajdą się środki na wszystkie zadania tylko wtedy, gdy proporcjonalnie do wymagań zwiększy się udział w dochodach z podatku.

Biorący udział w spotkaniu Parlamentarzyści Województwa Mazowieckiego poparli starania Marszałka Adama Struzika i wyrazili uznanie dla inicjatywy wprowadzenia poprawek do budżetu na 2004 rok.

Zbigniew Kuźmiuk, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, zaproponował zgłoszenie wnioskowanych poprawek w trakcie drugiego czytania ustawy budżetowej. Wystąpił również z inicjatywą zebrania podpisów pod tym wnioskiem wszystkich parlamentarzystów Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 497

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.