Aktualności

Nowy samochód dla OSP w Rębowie

2008.07.14 00:00 , aktualizacja: 2012.06.06 15:50

Autor: Magdalena Lewandowska, Biuro Wydawnicze, Wprowadzenie: MRyszkowski

Jednostka OSP w Rębowie k. Wyszogrodu wzbogaciła się o nowy samochód strażacki, którego zakup dofinansowany został m.in. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Nowoczesny wóz bojowy pozwoli strażakom z Rębowa na szybsze i skuteczniejsze udzielanie pomocy mieszkańcom gminy.

Uroczystość przekazania nowego samochodu odbyła się 13 lipca br. w ramach obchodów 100 rocznicy powstania jednostki. Spotkanie jubileuszowe rozpoczęło się polową mszą świętą, odprawioną przed remizą strażacką. Po mszy odczytana została historia jednostki. Inicjatorem powstania Ochotniczej Straży Ogniowej był ówczesny proboszcz Rębowa ks. Antoni Pomirski. W 1908 roku powstał komitet założycielski. Straż pożarna była jedyną polską organizacją, na jakiej działalność zgadzały się w tym okresie władze carskie. Dlatego często, oprócz wypełniania swoich podstawowych obowiązków, jakimi były ratowanie życia i mienia ludzkiego, strażacy pełnili rolę żywych bastionów polskiej kultury. Przy jednostkach powstawały orkiestry, grające polskie utwory. Rębowska orkiestra gra już od 1909 roku.

Kluczyki do nowego samochodu, który został dofinansowany w ramach Samorządowego Programu Wsparcia OSP – 2007 kwotą ponad 97 tys. złotych wręczył strażakom Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wyróżnił także jednostkę Dyplomem Uznania za wybitne zasługi oraz działalność na rzecz Województwa Mazowieckiego.

Podczas uroczystości jubileuszowych jednostka OSP w Rębowie otrzymała również sztandar, zasłużeni druhowie zostali odznaczeni złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Liczba wyświetleń: 681

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.