Aktualności
88. rocznica „Cudu nad Wisłą”
2008.08.18 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 14:32
Autor: Redakcja serwisu internetowego i BIP, Wprowadzenie: Beata Samsel
W dniach 15 - 17 sierpnia br. w całym kraju trwały uroczyste obchody 88. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Hołd tym, którzy oddali życie w obronie niepodległości Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 złożyli przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: Przewodniczący Sejmiku Robert Soszyński, Marszałek Adam Struzik i Członek Zarządu Waldemar Roszkiewicz.
Zwycięska Bitwa Warszawska 1920 roku miała znaczenie przełomowe nie tylko dla Polski, ale także dla Europy. Określana jest przez historyków jako jedno z najważniejszych zwycięstw polskiego oręża. Radzymin był głównym miejscem bitwy nad przedpolach stolicy w sierpniu 1920 roku. Nagły zwrot działań wojennych i zdobycie Radzymina w dniu 15 sierpnia 1920 roku przeszły do historii jako „Cud nad Wisłą”.
Tegoroczny program obchodów rocznicowych obfitował w wiele wydarzeń patriotycznych, religijnych, kulturalnych i sportowych. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystego apelu przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie - jednego z bohaterów wydarzeń 1920 r. W intencji poległych za Ojczyznę odprawiona została msza święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich. Apel Poległych, salwy honorowe oraz złożenie wieńców na mogiłach uczestników Bitwy Warszawskiej zakończyły uroczyste obchody 88 rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Radzyminie.
Przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyli również hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Obchody rozpoczęły się nocą, 14 sierpnia uroczystym Apelem Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki – kapelana wojskowego garnizonu na Pradze, który zginął podczas obrony Ossowa. 15 sierpnia odbyła się msza św. w kaplicy na cmentarzu poległych, celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Hosera oraz ceremonia złożenia wieńców na mogiłach.
Wydarzenia rocznicowe mają na celu przypomnieć i przybliżyć historię kraju i regionu współczesnym widzom, a także sprzyjać kształtowaniu ducha patriotyzmu oraz poczucia dumy narodowej.
Obchodom rocznicy Bitwy Warszawskiej towarzyszyły m.in. XVI Międzynarodowy Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą”, XVIII Loty Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” i XIX Turniej Brydżowy „Cud nad Wisłą”.
Liczba wyświetleń: 815
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.