Aktualności

Jubileuszowe Dożynki Województwa Mazowieckiego

2008.09.02 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 10:51

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

31 sierpnia br. w Zwoleniu obchodzono jubileuszowe X Dożynki Województwa Mazowieckiego. To największa tego typu impreza rolnicza na Mazowszu, która ma na celu pielęgnowanie rodzimych tradycji, ale przede wszystkim jest podziękowaniem składanym przez rolników za tegoroczne plony.
 

W Święcie Plonów uczestniczyli m. in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wicemarszałek Ludwik Rakowski oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Zygmunta Zimowskiego - Ordynariusza Diecezji Radomskiej i przemarszem korowodu dożynkowego, podczas którego zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe wykonane z tegorocznych plonów przez mazowieckie powiaty gminy i parafie Diecezji Radomskiej.
Marszałek Adam Struzik podziękował rolnikom, przedsiębiorcom oraz mieszkańcom wsi za całoroczny trud i wysiłek oraz pogratulował zebranych plonów. W swoim przemówieniu podkreślił, że subregion radomski, w tym Ziemia Zwoleńska, charakteryzuje się dużym potencjałem rolniczym, a rolnicy z tych obszarów aktywnie dążą do poprawy konkurencyjności swoich gospodarstw. Życzył także pomyślnych zbiorów w kolejnych latach.
Jak co roku imprezie towarzyszyły kiermasze, wystawy, przygotowane m.in. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Wręczono także nagrody laureatom konkursów: „Polski Producent Żywności” ”Agroliga”, „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” oraz „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”.
Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli starostowie dożynek, którymi byli w tym roku Edyta Grudzińska, mieszkanka gminy Zwoleń i Mieczysław Kozuń z Rawicy Kolonii w gminie Tczów. To wyróżnienie za wzorowe prowadzenie gospodarstw rolnych.

Liczba wyświetleń: 1332

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.