Aktualności

Piętrusy już na torach!

2008.09.04 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 10:42

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Beata Samsel

3 września br. na Dworcu Wschodnim w Warszawie odbyła się prezentacja pociągów piętrowych z wagonami typu push-pull. Pociągi te już od 1 września kursują na najbardziej oblężonych trasach Radom – Warszawa oraz Siedlce – Warszawa. Nowoczesne składy zostały zakupione dla Kolei Mazowieckich przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniósł 254 mln zł.
 

Wierzę, że w tym roku pasażerowie wyraźnie odczują poprawę jakości usług Kolei Mazowieckich. Na tory zaczną sukcesywnie trafiać nowe pociągi, do końca roku zostanie zrealizowana dostawa dziesięciu czteroczłonowych pojazdów niskopodłogowych typu FLIRT oraz 26 piętrowych wagonów środkowych i 11 sterowniczych firmy Bombardier. Dzięki wsparciu unijnemu w ramach RPO WM, planujemy zakup kolejnych 20 sztuk czteroczłonowych, nowoczesnych EZT-ów. Kolejnych 16 EZT-ów znalazło się na liście projektów kluczowych, które będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – powiedział Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Wszystkie wagony zamówione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego są klimatyzowane, doskonale wyciszone, a dzięki pneumatycznemu odsprężynowaniu zapewniają wysoki komfort podróżowania. Wagony „środkowe” wykonane w standardzie 2 klasy posiadają 133 miejsca siedzące. Wagony sterownicze z przedziałami 1 i 2 klasy posiadają łacznie 85 miejsc siedzących i dysponują wieloma udogodnieniemi dla pasażerów niepełnosprawnych. Piętrowe wagony najnowszej generacji, które zostały dostarczone do Polski, zyskały popularność wśród pasażerów w wielu innych krajach, m.in. w Niemczech, Luksemburgu, Danii i Izraelu.

Podczas spotkania Prezes Zarządu Spółki „Koleje Mazowieckie – KM”, Halina Sekita podkreśliła, że wyprodukowane w Niemczech wagony piętrowe, które włączone zostały do eksploatacji 1 września br., kursują na długich i najbardziej obciążonych trasach m.in. do Radomia i Siedlec.

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Piotr Szprendałowicz przypomniał, że podejmując decyzję o zakupie wagonów piętrowych Zarząd Województwa Mazowieckiego kierował się potrzebą obsługi połączeń najdłuższych i najbardziej obciążonych, które od grudnia br. mają być przyspieszone. Takie zadanie doskonale spełnia właśnie tabor piętrowy, który w całej Europie Zachodniej skierowany jest do obsługi tego typu połączeń.

W prezentacji pociągu udział wzięli: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Prezes Spółki KM – Halina Sekita, Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółki KM – Waldemar Kuliński, Członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego – Piotr Szprendałowicz oraz Waldemar Roszkiewicz, Skarbnik Województwa Mazowieckiego – Marek Miesztalski oraz Członkowie Zarządu Spółki KM – Czesław Sulima i Grzegorz Kuciński.
1 września br. nowoczesne pociągi piętrowe z wagonami typu push-pull zaprezentowano również w Radomiu i Siedlcach.

Liczba wyświetleń: 1204

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.