Aktualności

Pierwszy portal z informacją przestrzenną!

2008.09.04 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 10:39

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

3 września br. w Warszawie odbyło się Seminarium podsumowujące projekt „Mazowiecki System Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa” (MSIP-GPW). Dzięki systemowi w jednym miejscu będzie można uzyskać dostęp do szczegółowych baz danych o Mazowszu.
 

Właśnie zakończona została pierwsza – pilotażowa część projektu, którą informatycznie opracowała i wdrożyła Spółka Sygnity SA.

W realizację pilotażu projektu zaangażowany jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, któremu partnerują miasta - Mława i Ostrołęka, powiaty - miński, płocki, radomski oraz gminy – Mrozy i Jedlińsk. Portal www.wrotamazowsza.pl zawierający dane z tych siedmiu samorządów zacznie funkcjonować od 16 września br.

Projekt docelowo obejmie całe województwo. Znalazł się on także na liście projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM). Jego orientacyjna wartość wyniesie 180 mln zł.

Zainteresowanie projektem ze strony samorządów lokalnych jest bardzo duże. Dotychczas swój udział w projekcie zgłosiło aż 279 gmin i 39 powiatów z Mazowsza. Jak podkreśla Marszałek Adam Struzik jest to dowód na to, że samorządowcy doskonale wiedzą, jak duże znaczenie mają innowacyjne rozwiązania.

Dane zgromadzone przez MSIP-GPW będą stanowić ogromną pomoc dla obywateli, którzy do tej pory musieli szukać wielu potrzebnych informacji w kilku instytucjach. Nie wychodząc z domu będzie można przez Internet skontaktować się z urzędem, uzyskać informacje m.in. o planie zagospodarowania przestrzennego, o sieci ulic czy uzbrojenia i ewidencji gruntów i budynków, o lokalizacji obiektów edukacyjnych i placówek  ochrony zdrowia.

System MSIP-GPW to nie tylko portal, to także rozwój e-administracji na Mazowszu. Podstawowym celem inicjatywy jest pomoc samorządom lokalnym w tworzeniu sprawnej i funkcjonalnej e-administracji. Za sprawą wojewódzkiego projektu wszystkie e-urzędy na Mazowszu będą funkcjonować w oparciu o ujednolicone zasady, co ułatwi korzystanie z tych funkcji interesantom. Projekt ten znalazł się na liście projektów kluczowych RPO WM. Jego orientacyjny koszt wyniesie 60 mln zł.

W seminarium udział wzięli: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Mączewski – Dyrektor Biura Geodety Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele środowisk naukowych oraz samorządów gminnych i powiatowych partnerujących projektowi.

Liczba wyświetleń: 919

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.