Aktualności

X Święto Chleba w Radomiu

2008.09.10 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 10:27

Autor: Beata Samsel (na podst. inform. z Muzeum Wsi Radomskiej), Wprowadzenie: Beata Samsel

W dniach 6-7 września br. w Radomiu, m.in. pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, odbyło się X jubileuszowe Święto Chleba.
 

W święcie radomskich piekarzy uczestniczyli m.in. Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz licznie zebrani okoliczni mieszkańcy.

Dwudniowe Święto Chleba zaczęło się w sobotę, 6 września, wernisażem wystawy „Opowieść o chlebie”, na której zaprezentowano eksponaty ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Goście mogli obejrzeć m.in. zarys dziejów piekarnictwa i rozwój technologii wypieku chleba oraz dowiedzieć się jaką rolę pełnił chleb w zwyczajach i obrzędach ludowych.

W niedzielę, 7 września odprawiona została msza święta w intencji rolników i piekarzy, połączona z poświęceniem sztandaru Cechu Piekarzy w Radomiu i wieńców dożynkowych. Na kiermaszach swoje stoiska prezentowały radomskie piekarnie i twórcy ludowi.

Organizatorami Święta Chleba byli: Muzeum Wsi Radomskiej i Cech Piekarzy w Radomiu.

Liczba wyświetleń: 453

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.