Aktualności

Dwór Krasińskich w Opinogórze otwarty

2008.09.18 00:00 , aktualizacja: 2012.06.05 09:42

Autor: Teresa Kaczorowska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Oddano do użytku nowy obiekt kultury na Mazowszu – w zespole pałacowo-parkowym w Opinogórze powstał Dwór Krasińskich, w którym będzie się mieściło część Muzeum Romantyzmu. Budowa obiektu została dofinansowana z budżetu Województwa Mazowieckiego kwotą blisko 11 mln zł.
 

W uroczystym otwarciu, które odbyło się 12 września br., udział wzięli m.in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wicemarszałkowie Stefan Kotlewski i Ludwik Rakowski oraz radna Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, a następnie złożeniem kwiatów w krypcie rodu Krasińskich i przed pomnikiem Zygmunta Krasińskiego. Marszałek Adam Struzik podkreślił, że oddany do użytku kolejny obiekt kultury na Mazowszu jest cennym nawiązaniem do przeszłości z myślą o przyszłości.

Oddany budynek to realizacja planów, których początki sięgają przełomu XIX i XX w. Rozbudowa dworu była przeprowadzona według projektu Józefa Gałęzowskiego z 1908 roku. Prace nie miały jedynie aspektu historycznego, przywrócenie pierwotnego układu przestrzennego całego zespołu było szansą na stworzenie odpowiedniej bazy lokalowej na muzeum. Powstały budynek ma trzy kondygnacje i około 1 560 m² powierzchni użytkowej. Dzięki takim rozmiarom można liczyć zarówno na przygotowanie sal wystawowych spełniających wszelkie normy, jakie są wymagane we współczesnym wystawiennictwie, jak i urządzenie pracowni naukowych oraz zaplecza konserwatorsko-magazynowego. Głównym obszarem muzealnym jest parter, gdzie mieści się stała ekspozycja „Romantyzm Polski”. Podziemia nowego obiektu stanowią szatnie i zaplecze konserwatorsko-magazynowe, na pierwszym piętrze usytuowano pracownie i część administracyjną.

Istniejące do tej pory w opinogórskim zespole pałacowo-parkowym pozostałe obiekty zabytkowe mają już nowe role. W neogotyckim Zameczku będzie się mieścić muzeum biograficzne Zygmunta Krasińskiego, natomiast w oficynie dworskiej pozostanie biblioteka. Rewitalizację przeszedł również 18-hektarowy zabytkowy park okalający dwór.

W najbliższych latach w Opinogórze powstanie Europejski Ośrodek Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego (w byłym budynku szkoły podstawowej), zostanie odbudowana dawna oranżeria, zacznie też działać gospodarstwo folwarczne z ptaszarnią.

Liczba wyświetleń: 1214

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.