Aktualności

Nowatorska współpraca z Bankiem Światowym

2008.09.23 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 14:34

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Podpisanie listu intencyjnego to początek praktycznej współpracy pomiędzy Bankiem Światowym a Samorządem Województwa Mazowieckiego w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń oraz pozyskiwania środków finansowych z rynków światowych.
 

Podpisany 23 września br. list intencyjny dotyczy współpracy w obszarze szeroko pojętego rozwoju regionalnego, a w szczególności rozwoju infrastruktury województwa mazowieckiego. Pierwszym planowanym przedsięwzięciem jest współfinansowanie projektu, mającego na celu usprawnienie procesu planowania strategicznego dotyczącego rozwoju, remontu i utrzymania dróg wojewódzkich na Mazowszu, a także przegląd i optymalizacja struktury wydatków samorządowych w regionie.

Podczas spotkania Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, że stworzenie profesjonalnego planu strategicznego umożliwi Samorządowi Województwa Mazowieckiego dostęp do nowych międzynarodowych źródeł finansowania.

Szef Biura Banku Światowego w Polsce i Krajach Bałtyckich Thomas Laursen podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego z województwem mazowieckim inicjuje nowatorski rodzaj współpracy Banku Światowego z władzami samorządowymi w Polsce, opierający się na wymianie wiedzy i praktycznych doświadczeń, realizowany w oparciu o mechanizm współfinansowania.

Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju) to organizacja udzielająca nie tylko wsparcia finansowego, ale też fachowej pomocy doradczej. Z racji tego, że do jej zadań należy dbałość o finanse światowe, jest znakomicie zorientowana w strategiach rozwoju państw. Z tej wiedzy zamierza skorzystać Samorząd Województwa Mazowieckiego, podejmując współpracę, dzięki której zostanie stworzone planowanie strategiczne dotyczące m.in. infrastruktury. Profesjonalna analiza dotychczasowego procesu planowania strategicznego oraz obranie właściwej metodologii pozwoli stworzyć strategię na wysokim poziomie. Podczas prac nad planowaniem strategicznym uwzględnione będą wymagania takich instytucji, jak np. Europejski Bank Inwestycyjny.

List intencyjny podpisali ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego – Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Stefan Kotlewski, a ze strony Banku Światowego – Dyrektor dla Europy Centralnej i Krajów Bałtyckich, Orsalia Kalantzopoulos.

Liczba wyświetleń: 594

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.