Aktualności

Norwidy rozdane

2008.09.25 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 14:27

Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Na Zamku Królewskim w Warszawie, 24 września br., odbyła się - po raz siódmy - gala wręczenia Nagród Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida w dziedzinie sztuki.
 

Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło życia” – przyznawanej za całokształt twórczości - został znakomity reżyser, eseista, pedagog, założyciel i dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie – Erwin Axer, którego wpływ na jakość polskiej sztuki teatralnej jest nieoceniony.
„Bez Erwina Axera nie byłoby historii teatru” – podkreślił Piotr Fogler, przewodniczący Kapituły Nagrody „Dzieło życia”.

W poszczególnych kategoriach (teatr, sztuki plastyczne, literatura, muzyka), nagrodę za dzieło bądź kreację powstałe w 2007 roku otrzymali:
- Danuta Szaflarska za rolę Babki w przedstawieniu „Daily soup” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, Teatr Narodowy w Warszawie
- Barbara Falender za wystawę retrospektywną „Barbara Falender” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
- Kazimierz Świegocki za książkę „Norwid i poeci Powstania Warszawskiego”, Instytut Wydawniczy PAX
- Andrzej Bieńkowski za wydane w formie płytowej i książkowej: „Czas harmonii. Pierwsi harmoniści” z serii Muzyka odnaleziona 2 oraz „Mety grają! Kapela z Gliny” z serii Muzyka odnaleziona 3, wyd. Muzyka odnaleziona.

Statuetki, dyplomy, nagrody pieniężne laureatom, a medale pamiątkowe nominowanym wręczyli gospodarze ceremonii: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Robert Soszyński oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Tradycyjnie już od czterech lat fundatorem Nagrody „Dzieło życia” jest Instytucja Filmowa Max Film.

Galę poprowadził aktor Jerzy Zelnik, a jej zwieńczeniem był recital Katarzyny Groniec.

 

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest od 2001 roku. Jej celem jest promowanie wybitnych dzieł i artystów mazowieckich, którzy przyczynili się do wzrostu rangi naszego regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Nagroda specjalna „Dzieło Życia” przyznawana jest od 2005 r. artystom tworzącym na Mazowszu, za wybitne dzieła, kreacje lub za całokształt twórczości artystycznej.

Liczba wyświetleń: 694

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.