Aktualności

64 rocznica bitwy pod Jaktorowem

2008.10.03 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 12:19

Autor: Anita Miernik, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W ostatnią niedzielę września, w miejscowości Budy Zosine w gminie Jaktorów, odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy pod Jaktorowem. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował Wicemarszałek Stefan Kotlewski.
 

Budy Zosine to mała miejscowość w gminie Jaktorów. W jej okolicach we wrześniu 1944 roku żołnierze Armii Krajowej „Grupy Kampinos” stoczyli bitwę z przeważającymi siłami niemieckimi. Była to największa, a zarazem ostatnia bitwa tych oddziałów z Niemcami na Mazowszu, w której zginęło blisko 200 partyzantów.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą polową, celebrowaną przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego, po czym okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście. Wicemarszałek Stefan Kotlewski wyraził uznanie dla kombatantów Armii Krajowej, podkreślając ich patriotyzm i bohaterstwo w walce o niepodległość Polski. W imieniu władz Województwa Mazowieckiego złożył również wieniec pod pomnikiem poległych.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci sąsiednich powiatów i gmin, kombatanci Armii Krajowej oraz ponad dwa tysiące mieszkańców.

Liczba wyświetleń: 361

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.