Aktualności
Jubileusz „Mazowsza”
2008.10.06 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 11:08
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Ponad 6,5 tys. koncertów, 16 mln widzów, 1,8 mln pokonanych kilometrów. Występy w 50 krajach, na 5 kontynentach, w 178 miejscach Polski. Spotkania z koronowanymi głowami państw i prezydentami, z osobowościami świata kultury i nauki – tak w skrócie można podsumować 60 lat pracy artystycznej Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego „Mazowsze”.
W ramach obchodów jubileuszu, pod hasłem "Piękna nasza Polska cała", 5 października br. w warszawskiej Sali Kongresowej odbył się koncert galowy. Wśród licznie zgromadzonej publiczności obecni byli m.in. przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: Marszałek Adam Struzik oraz Wicemarszałek Stefan Kotlewski.
Zespół zaprezentował najpopularniejsze polskie piosenki, pieśni i tańce, w opracowaniach najwybitniejszych twórców „Mazowsza” – prof. Tadeusza Sygietyńskiego, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej oraz Witolda Zapały.
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" został założony w 1948 roku przez Tadeusza Sygietyńskiego, wybitnego kompozytora i aranżera oraz Mirę Zimińską-Sygietyńską, aktorkę i piosenkarkę przedwojennej Warszawy.
Z pierwszym koncertem Zespół wystąpił w 1950 roku przed warszawską publicznością. Rok później "Mazowsze" wyruszyło na pierwsze zagraniczne tournee do ZSRR. Przez kolejne lata zespół koncertował w kraju i zagranicą, odnosząc spektakularne sukcesy. Dzisiejsi członkowie „Mazowsza”, profesjonalni tancerze i chórzyści, mają wszechstronne wykształcenie muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe pieśni, piosenki, tańce i stroje z 41 regionów Polski, pieśni Chopina i Moniuszki, utwory Michała Kleofasa Ogińskiego, Józefa Elsnera, kolędy bożonarodzeniowe, pieśni wielkopostne i wielkanocne, piosenki o Warszawie oraz najpiękniejsze popularne piosenki z 50 krajów, w tym m. in. Argentyny, Australii, Belgii, Chin, Francji, Indonezji, Izraela, Japonii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Rosji, Włoch. Wyjątkowe brzmienie „Mazowsza” tworzy Orkiestra Symfoniczna pod batutą dyrygentów – Bogusława Kręgielewskiego oraz Tadeusza Niećki. „Mazowsze” to także taniec i przepiękne choreografie Witolda Zapały, pedagoga i choreografa Zespołu. Siedzibą zespołu jest pałac w Karolinie pod Warszawą.
Liczba wyświetleń: 761
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.