Aktualności

Brandenburgia otwarta na sąsiadów

2008.10.07 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 11:05

Autor: Katarzyna Mańska, Wydział Współpracy z Zagranicą, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 2 – 4 października br. na Mazowszu gościła delegacja oficjalna Kraju Związkowego Brandenburgia, na czele z Premierem Matthiasem Platzeck’iem. Okazją do wizyty była promocja regionu pod hasłem „Brandenburgia otwarta na sąsiadów”, zorganizowana z okazji 18. rocznicy zjednoczenia Niemiec.
 

Pierwszego dnia prezentacji Brandenburgii w Warszawie w Domu Spotkań z Historią została otwarta wystawa „Pamiętać – badać – upamiętniać“ Fundacji Brandenburskich Miejsc Pamięci połączona z pokazem dokumentu „A na końcu przyszli turyści” młodego, niemieckiego reżysera Roberta Thalheim’a, który wziął udział w podsumowującej film dyskusji z młodzieżą z Polski i Niemiec. Natomiast w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się pokaz filmu „Nosferatu” - klasyki kina niemego z 1921 roku, któremu towarzyszył akompaniament Orkiestry Filmowej Babelsberg, obchodzącej w tym roku 90-lecie istnienia oraz polskiej orkiestry Opery Narodowej.

Drugi dzień rozpoczęło otwarcie prezentacji „Brandenburgia – kraina gospodarki i turystyki“ w Hotelu Marriott. Głos zabrał m. in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który omówił dotychczasową współpracę Mazowsza z Brandenburgią, oceniając ją jako bardzo dynamiczną i owocną oraz złożył gościom z Niemiec życzenia z okazji Dnia Jedności Niemiec.

Mieszkańcy Warszawy mogli wziąć udział w festynie na Placu Teatralnym, w ramach którego odbył się m. in. turniej „Streetfootball for Torance”, organizowany przez Brandenburską Młodzież Sportową, prezentacja umiejętności Transgranicznej Straży Pożarnej (gaszenie pożarów, pokazy ratownictwa i ewakuacji ludzi). Brandenburski Związek Wędkarski popularyzował najlepsze miejsca do wędkowania w regionie.

Podczas spotkania z okazji Dnia Jedności Niemiec, które odbyło się w siedzibie Ambasady Niemiec, Marszałek Adam Struzik wręczył Premierowi Brandenburgii Matthiasowi Platzeck’owi medal pamiątkowy Pro Masovia. Podkreślił przy tym, że odznaczenie to przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie przyjaznym Mazowszu. Zaznaczył, że Matthias Platzeck jest pierwszym obcokrajowcem, który otrzymał to wyróżnienie.

W programie wizyty delegacji oficjalnej z Brandenburgii znalazło się ponadto spotkanie z Dyrektorem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Jackiem Kalinowskim, który pokazał gościom siedzibę zespołu oraz zaprosił ich na krótki recital w wykonaniu chóru zespołu „Mazowsze”. Przedstawiciele zaprzyjaźnionego regionu spotkali się również z Burmistrzem Grodziska Mazowieckiego Grzegorzem Benedykcińskim, który zaprezentował nowoczesne Centrum Kultury oraz jedną z najnowszych stref przemysłowych na zachodnim Mazowszu.

Liczba wyświetleń: 862

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.