Aktualności

Porty lotnicze motorem rozwoju regionalnego

2008.10.17 00:00 , aktualizacja: 2012.06.04 09:46

Autor: Agnieszka Prusakiewicz, MBPR, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W ramach trójstronnego partnerstwa pomiędzy Województwem Mazowieckim, Krajem Związkowym Brandenburgią i Regionem Ile-de-France, w dniach 13-14 października br. w Genshagen w Niemczech, odbyła się konferencja „Aeropolis: Skutki przestrzenne funkcjonowania lotnisk oraz nimi zarządzanie na przykładzie Województwa Mazowieckiego, Brandenburgii oraz regionu Ile-de-France”.
 

Województwo Mazowieckie reprezentowane było przez Wicemarszałka Stefana Kotlewskiego, Wicewojewodę Dariusza Piątka, przedstawicieli Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin Sp. z.o.o. oraz spółki Port Lotniczy Radom S.A.

Konferencja, w której udział wzięli eksperci oraz reprezentanci instytucji związanych z rozwojem transportu lotniczego w poszczególnych regionach poświęcona była wymianie doświadczeń w zakresie zarządzania skutkami funkcjonowania lotnisk. Duży nacisk położony został na rolę portów lotniczych jako motorów rozwoju regionalnego. Regiony położone bowiem w bliskim sąsiedztwie lotniska otrzymują bodziec rozwojowy z korzyścią dla swoich mieszkańców (zatrudnienie, szeroki rynek zbytu itd.). Wiążę się to zapewnieniem dostępu do portu lotniczego, czemu poświęcony był jeden z paneli tematycznych. Uczestnicy dyskusji rozmawiali również o negatywnych skutkach działalności lotnisk. Zaproszeni eksperci zaprezentowali doświadczenia z procesów mediacji dotyczących rozbudowy portów lotniczych w Europie, m.in. w Wiedniu.

Wicemarszałek Stefan Kotlewski podkreślił, że doświadczenia regionów partnerskich w tym zakresie mogą być pomocne w rozwiązaniu sytuacji zaistniałej przy okazji uruchamiania lotniska w Modlinie.

Konferencja zainicjowała współpracę, która będzie kontynuowana m. in. poprzez organizowanie partnerstwa instytucji badawczych, firm działających na rynku lotniczym itd.

Liczba wyświetleń: 589

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.