Aktualności

Polsko-szwedzka współpraca w obszarze innowacyjnych technologii medycznych

2008.11.04 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 14:26

Autor: Agata Pastuszka, Wydział Współpracy z Zagranicą; Mariusz Frankowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Problematyka stymulowania innowacyjności w obszarze technologii medycznych, rola poszczególnych partnerów: samorządu, uczelni, świata biznesu w procesie wdrażania rozwiązań innowacyjnych, nowych patentów w tej dziedzinie były głównymi tematami sympozjum, które odbyło 30 października br. w Sztokholmie.
 

Delegacja Województwa Mazowieckiego, pod przewodnictwem Członka Zarządu Waldemara Roszkiewicza, przebywała w Sztokholmie na zaproszenie władz Regionu Sztokholmskiego.

W dyskusji na temat stymulowania innowacyjności w obszarze technologii medycznych udział wzięli m.in. szwedzka Minister Handlu Ewa Björling, przedstawiciele władz Regionu Sztokholmskiego oraz szwedzkich uczelni i ośrodków medycznych, Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.

Uzupełnieniem tematyki sympozjum były dodatkowe spotkania w instytucjach państwowych i samorządowych, których celem jest wspieranie innowacyjności, m.in. w obszarze technologii medycznych. Delegacja miała okazję zapoznać się
z formami finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach funduszu pożyczkowego ALMI AB, utworzonego przez rząd szwedzki oraz rady regionalne. Odwiedziła również Centrum Technologii w Medycynie i Zdrowiu, założone i finansowane przez Instytut Karolinska, Królewski Instytut Technologii oraz Radę Regionu Sztokholmskiego, którego misją jest tworzenie warunków dla efektywnej współpracy pomiędzy uczelniami, przemysłem i systemem ochrony zdrowia. Zaprezentowana była również działalność organizacji o charakterze non-profit pod nazwą STING (Sztokholmskie Innowacje i Wzrost) działającej w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego i wspierającej firmy innowacyjne na początkowym etapie rozwoju, głównie w obszarze technologii informatycznych, medycznych oraz ochrony środowiska.

Współpraca w dziedzinie ochrony zdrowia oraz innowacji w technologiach medycznych pomiędzy Województwem Mazowieckim i Regionem Sztokholmskim będzie kontynuowana m.in. na przyszłorocznej konferencji w Warszawie.

Liczba wyświetleń: 557

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.