Aktualności
Dni Mazowsza w Magdeburgu
2008.11.13 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 13:57
Autor: Katarzyna Mańska, Wydział Współpracy z Zagranicą, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
W dniach 5 – 8 listopada br. w Magdeburgu po raz pierwszy odbyły się Dni Mazowsza w Saksonii – Anhalt. Okazją do zorganizowania przedsięwzięcia był jubileusz 5-lecia podpisania Wspólnej deklaracji o współpracy regionalnej między Województwem Mazowieckim i Krajem Związkowym Saksonią – Anhalt.
Województwo Mazowieckie reprezentowane było przez Wicemarszałka Stefana Kotlewskiego, Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotra Szprendałowicza oraz radnych województwa: Olgę Łyjak, Klarę Kazimierską – Czaję, Janusza Gołotę oraz Piotra Strzembosza.
W ciągu kilku dni w Magdeburgu, Halle i Stendalu odbyły się różnorodne przedsięwzięcia, których celem było zaprezentowanie publiczności niemieckiej walorów Województwa Mazowieckiego, intensyfikacja i rozwój współpracy dwustronnej. Dni Mazowsza rozpoczęła konferencja gospodarcza pod tytułem „Współpraca regionalna - szansą dla gospodarki”, która odbyła się w Izbie Przemysłowo – Handlowej w Magdeburgu. W imieniu władz Mazowsza otworzył ją Wicemarszałek Stefan Kotlewski. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in. Radca w Ambasadzie Polski w Berlinie dr Zbigniew Kostecki oraz Minister Gospodarki i Pracy Saksonii-Anhalt dr Reiner Haseloff. Województwo reprezentowała delegacja przedsiębiorców i przedstawicieli lokalnych samorządów. W ramach tej części spotkań odbyły się rozmowy gospodarcze dotyczące gospodarki odpadami i odnawialnych źródeł energii. Przedstawiciele Mazowsza wzięli udział w wizytach studyjnych w spalarni odpadów Magdeburg - Rothensee, Zakładach Użyteczności Publicznej Wanzleben oraz Parku Technologicznym przemysłu chemicznego w Bitterfeld.
W ramach wizyty w Magdeburgu delegacja Sejmiku Województwa Mazowieckiego spotkała się z przedstawicielami Komisji Landtagu ds. Federalnych, Europejskich oraz Mediów, na czele z Nico Schulz’em - Przewodniczącym Komisji. Rozmawiano głównie o przyszłości współpracy i kreowaniu wzajemnych relacji między regionami.
Dni Mazowsza w Magdeburgu były okazją do otwarcia kilku wystaw: „Grafika Warszawska”, wystawa obrazów inspirowanych muzyką, powstałych w ramach trójstronnego projektu muzyczno - plastyczno - tanecznego Crosspoints realizowanego przez Województwo Mazowieckie, Saksonię-Anhalt oraz Region Płowdiw z Bułgarii. Wystawę otworzyli Wicemarszałek Stefan Kotlewski i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Saksonii-Anhalt dr Valentin Grämlich. Ponadto wraz z Nadburmistrzem Magdeburga dr. Lutzem Trümper’em Wicemarszałek Stefan Kotlewski i redaktor naczelny czasopisma „Dialog” Basil Kerski dokonali otwarcia wystawy „Polsko-niemiecka historia - 20 lat DIALOG-u”, poświęconej działalności tego magazynu.
Podczas Dni Mazowsza odbyły się także warsztaty poświęcone współpracy muzeów z terenu Województwa Mazowieckiego i Saksonii – Anhalt oraz warsztaty na temat rewitalizacji kompleksów pałacowo-parkowych. Województwo Mazowieckie reprezentowała grupa specjalistów m.in. z Jabłonny, Podkowy Leśnej i Otwocka.
Równolegle do Dni Mazowsza w Magdeburgu w dniach 7 – 9 listopada miało miejsce doroczne posiedzenie Federalnego Kongresu Towarzystw Polsko-Niemieckich, które zgromadziło ok. 300 gości. Na zakończenie przemówienia Wicemarszałek Stefan Kotlewski w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczył Premierowi Saksonii – Anhalt, prof. dr. Wolfgangowi Böhmer’owi medal pamiątkowy Pro Masovia za zasługi na rzecz budowania współpracy między Województwem Mazowieckim a Saksonią Anhalt.
Drugiego dnia Kongresu w panelu dyskusyjnym na temat znaczenia współpracy regionalnej dla rozwoju Europy wziął udział Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz. Swoje wystąpienie rozpoczął od wręczenia Przewodniczącemu Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Saksonii-Anhalt Krzysztofowi Blau medalu pamiątkowego Pro Masovia.
Liczba wyświetleń: 703
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.