Aktualności

10 lat funkcjonowania samorządu województw

2008.12.01 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 10:38

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Przeprowadzona przed 10 laty reforma samorządu terytorialnego i wprowadzenie jego trójstopniowej organizacji były znaczącymi dla rozwoju kraju zmianami – także na arenie europejskiej. Mijająca dekada jest więc doskonałym momentem do podsumowania dotychczasowej działalności samorządów i wyznaczenia kierunków dalszego ich funkcjonowania.
 

W wyniku ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa dokonano przekształcenia 49 województw w 16 regionów. Duże województwa mogły przejąć więcej obowiązków i kompetencji od władzy centralnej. Równocześnie zaczęły stanowić realną konkurencję dla podobnych regionów w jednoczącej się Europie, a po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zaczęły być równorzędnym partnerem we wspólnych przedsięwzięciach.

Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów. Jego polityka skupiona jest na podnoszeniu spójności między Warszawą a pozostałą częścią województwa, na wsparciu równomiernego rozwoju, dążeniu do wzrostu konkurencyjności gospodarki oraz poprawy innowacyjności i konkurencyjności mazowieckich przedsiębiorstw.

Z okazji jubileuszu w dniach 27 - 28 listopada br. w Pułtusku odbyła się dwudniowa konferencja „10 lat samorządu województwa – dokonania i perspektywy”. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: Przewodniczący Sejmiku Robert Soszyński, Marszałek Adam Struzik, Wicemarszałkowie Stefan Kotlewski i Ludwik Rakowski, Członkowie Zarządu Waldemar Roszkiewicz i Piotr Szprendałowicz, przedstawiciele rządu RP oraz samorządowcy z terenu całego województwa.
Podsumowana została dotychczasowa działalność samorządów oraz ich przemiany, osiągnięcia i perspektywy. Omówiono również miejsce samorządu wojewódzkiego w systemie ustrojowym państwa i wyzwania dla samorządów związane z długookresowymi strategiami rozwoju regionalnego, a także gospodarkę przestrzenną samorządu.

W drugim dniu konferencji odbyły się dyskusje podsumowujące wystąpienia i prezentacja wniosków pokonferencyjnych.

Jubileuszowe spotkanie stało się również okazją do wręczenia medali Pro Masovia osobom, które swoją działalnością na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza i piastują swoje funkcje od początku istnienia samorządu powiatowego. Medale z rąk Marszałka Adama Struzika odebrali: Starosta Płocki Michał Boszko, Starosta Zwoleński Jerzy Koziński, Starosta Ostrołęcki Stanisław Kubeł, Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski, Starosta Żuromiński Janusz Welenc oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mińskiego Sylwester Tomasz Zbrzezny. Medalem Pro Masovia wyróżniona została również Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Liczba wyświetleń: 5099

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.