Aktualności

Regiony dla Badań

2008.12.02 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 09:00

Autor: Agnieszka Mazek, Departament Strategii i Rozwoju Regionalnego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

1 grudnia br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Miasteczka Naukowego Kista (Sztokholm) w ramach projektu R4R Regiony dla Badań.
 

Projekt R4R Regiony dla Badań (6. Program Ramowy) jest współfinansowany ze środków Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Nauki w ramach programu „Wzmacnianie Fundamentów Europejskiej Przestrzeni Badawczej”. Główne cele projektu obejmują wymianę najlepszych praktyk z europejskimi partnerami uczestniczącymi w projekcie, usprawnianie procesu transferu wiedzy i innowacji z sektora badawczo-rozwojowego do gospodarki oraz budowanie platformy współpracy z regionami europejskimi. Projekt R4R jest realizowany przez Województwo Mazowieckie we współpracy z 5 regionami europejskimi, tj. Sztokholmem, Katalonią, Veneto, Północną Brabancją, Flandrią, a także miastem Sofia oraz Słowenią.

Podczas spotkania Wicemarszałek Stefan Kotlewski podkreślił znaczenie udziału Województwa Mazowieckiego w projekcie R4R Regiony dla Badań oraz innych projektach współfinansowanych ze środków Komisji Europejskiej, a także potrzebę wspierania i promowania przez samorząd województwa innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prezentacji przedstawicieli Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. dotyczącej Województwa Mazowieckiego oraz Prezesa Akademickich Inkubatorów  Przedsiębiorczości Dariusza Żuka na temat funkcjonowania firm w inkubatorze oraz realizacji programu Polska Przedsiębiorcza.

Dodatkowe informacje na temat projektu Regions for Research znajdują się na stronie www.regions4research.com.
________________________________________
Miasteczko Naukowe KISTA - to wiodący na arenie międzynarodowej klaster powstały w 1999 r. na dawnych obszarach rolnych Sztokholmu i piąte co do wielkości centrum technologii informatycznych na świecie. Oferuje atrakcyjne miejsce pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego w dynamicznej atmosferze wspierającej przedsiębiorczość. Władze Sztokholmu przewidują, że do roku 2010 lokalna populacja podwoi się i osiągnie wielkość 60 000, natomiast liczba studentów potroi się i będzie wynosiła 10 000. Już dziś w miasteczku Kista pracuje ponad 1000 naukowców. Swoje siedziby w Kista ma 750 firm specjalizujących się głównie w systemach bezprzewodowych i usługach telefonii komórkowej, np. Ericsson, IBM, Sun, Tele2, TietoEnator i Nokia.

Liczba wyświetleń: 659

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.