Aktualności

Województwo Mazowieckie nagrodzone za promocję spójności

2008.12.05 00:00 , aktualizacja: 2012.06.02 08:38

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

2 grudnia br. w siedzibie Kongresu Lokalnych i Regionalnych Władz Rady Europy w Strasburgu Marszałek Adam Struzik odebrał nagrodę przyznaną Województwu Mazowieckiemu za promocję spójności. Nagrodzony program to Samorządowy Instrument Wsparcia Rozwoju Mazowsza.
 

Nagrodę wręczył Yavuz Mildon, Przewodniczący Kongresu. Wśród laureatów prestiżowego wyróznienia znalazły się również: region Berlina, serbski region Wojwodina, turecki region Karamanmaras oraz brytyjska Walia.

SIWRM okazał się najlepszym projektem spośród zgłoszonych na międzynarodowy konkurs „Promocja Społecznej Spójności poprzez Rozwój Gospodarczy”, którego organizatorem był Kongres Lokalnych i Regionalnych Władz Rady Europy. Jest to pionierski program pomocowy w skali kraju. Przygotowując go Samorząd Województwa Mazowieckiego starał się dostosować go do realnych potrzeb samorządów lokalnych, w taki sposób by zlikwidować „białe plamy” na mapie Mazowsza. Jego głównym celem jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju regionu poprzez wsparcie gmin, które posiadają niewystarczający potencjał infrastruktury technicznej i do tej pory miały ograniczone możliwości starania się o dotacje unijne na inwestycje. W ramach programu pomoc otrzymują gminy, które pomimo wykazywania dużej aktywności i kreatywności do tej pory nie były w stanie samodzielnie podołać kosztom budowy nowej lub modernizacji istniejącej infrastruktury.

SIWRM realizowany jest przez Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich. Obejmuje komponenty dotyczące: rozwoju powiatowej infrastruktury drogowej, wsparcia modernizacji placówek oświatowych, wyrównywania rozwoju gminnej infrastruktury drogowej, rozwoju infrastruktury sportowej, budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wsparcia potencjału rozwojowego i informatyzacji regionu.

Kwoty przekazywane na realizację programu pochodzą w całości ze środków własnych województwa. W 2007 roku do Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza samorządy złożyły wnioski na dofinansowanie 1104 zadań. Województwo Mazowieckie przeznaczyło na ten cel 176 833 998 zł. Wygenerowana ogólna wartość inwestycji w 2008 roku wyniesie około 408 mln zł.

Liczba wyświetleń: 906

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.