Aktualności

Przejęcie Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

2009.01.23 00:00 , aktualizacja: 2012.06.01 10:32

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Ludwik Rakowski 23 stycznia 2009 r. podpisali umowę, na mocy której Miasto i Gmina Bieżuń przekazuje Województwu Mazowieckiemu „Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu”.
 

Zgodnie z treścią umowy od 1 stycznia 2009 r. roku Województwo Mazowieckie przejmuje placówkę kultury pn. „Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu”, które będzie funkcjonowało jako Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Placówka w Bieżuniu to jedyne tego typu muzeum w Polsce, z niecodzienną ekspozycją prezentującą krajobraz małych miasteczek z połowy XIX stulecia, a także stałą wystawą „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”. Obejmuje ona dzieje miasta, najważniejsze wydarzenia z jego historii i ludzi w nich uczestniczących. Na uwagę zasługuje ekspozycja „Dom Poety Stefana Gołębiowskiego”, ukazująca wnętrza mieszkalne, w których przez ponad 90 lat żył i pracował zmarły kilka lat temu poeta Stefan Gołębiowski, wybitny tłumacz dzieł Horacego, poseł i działacz społeczny.

Placówka jest ważnym ośrodkiem tradycji, kultury i sztuki, miejscem spotkań muzealnych, koncertów, licznych wystaw czasowych prezentujących twórczość artystów wielu dziedzin sztuki, jak również organizowanego tu konkursu poetyckiego im. Stefana Gołębiowskiego.

Liczba wyświetleń: 878

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.