Aktualności

Umowa delegowania zadań w ramach PROW 2007 – 2013 podpisana

2009.01.30 00:00 , aktualizacja: 2012.05.31 13:03

Autor: Robert Dymowski, Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

29 stycznia br. w obecności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w siedzibie resortu została podpisana umowa delegowania zadań Agencji Płatniczej - Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do Samorządów Województw, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
 

Na mocy umowy Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie wdrażał następujące działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013: poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa (Schemat I Scalenie gruntów, Schemat II Gospodarowanie Rolniczymi zasobami wodnymi), podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, odnowa i rozwój wsi, wdrażanie lokalnych strategii rozwoju, wdrażanie projektów współpracy oraz funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja.

W ramach delegowanych działań na obszary wiejskie trafi około 3,5 mld euro, z czego Województwo Mazowieckie otrzyma około 302 856 242,16 euro. Jak podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 dotyczy niezwykle istotnej gałęzi gospodarki – rolnictwa. To, jak będzie się żyło na wsi i w małych miasteczkach, zależy w dużym stopniu od aktywności ich mieszkańców. Nie wystarczy bowiem sam fakt przyznania naszemu krajowi funduszy unijnych. Trzeba umieć po nie sięgnąć i umiejętnie wykorzystywać. O tym, na co mają być przeznaczone, powinna zaś decydować społeczność lokalna. Zaznaczył, że rolą samorządu województwa jest pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosku i wsparcie w przeprowadzeniu inwestycji.

W uroczystości podpisania umowy ze strony Województwa Mazowieckiego uczestniczyli: Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - Piotr Szprendałowicz.

Liczba wyświetleń: 1097

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.