Aktualności

Muzeum w Liwie w rękach samorządu

2009.01.30 00:00 , aktualizacja: 2012.05.31 11:51

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Wicemarszałek Ludwik Rakowski 30 stycznia br. podpisali umowę, na mocy której powiat węgrowski przekazał województwu mazowieckiemu Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.
 

Muzeum od 1 stycznia 2009 roku stało się jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego, która będzie funkcjonować jako odrębna instytucja kultury. W bieżącym roku na działalność muzeum zagwarantowano w budżecie województwa 445 tys. zł.

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie jest nie tylko jednym z najcenniejszych zabytków wschodniego Mazowsza, ale również jednym z największych muzeów broni w Polsce.

Muzeum Zbrojowni ma obecnie trzy działy: militarny, artystyczny i historyczny. Posiada w swojej kolekcji broń palną, białą i drzewcową z XV - XX w. Szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego i malarstwa batalistycznego, zawierającą dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli czy Eryka Dahlberga.

W placówce organizowane są m.in. wystawy, plenery malarskie, koncerty muzyki klasycznej oraz turnieje rycerskie, w tym ogólnopolski doroczny turniej o pierścień Księżnej Anny, a także festyn archeologiczny i kolejne edycje Europejskich Dni Dziedzictwa.

Liczba wyświetleń: 814

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.