Aktualności

Polsko – szwedzkie warsztaty nt. opieki zdrowotnej

2009.02.05 00:00 , aktualizacja: 2012.05.31 11:25

Autor: Agata Pastuszka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

4 lutego br. w Warszawskim Domu Technika odbyły się Szwedzko-Polskie Warsztaty pt. „Przystępna i zrównoważona opieka zdrowotna – szwedzka i polska perspektywa” zorganizowane przez Region Sztokholmski – region partnerski Województwa Mazowieckiego oraz szwedzkie Ministerstwo Zdrowia i Ambasadę Szwecji w Warszawie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i polskim Ministerstwem Zdrowia.
 

Jednym z głównych tematów warsztatów były zagadnienia związane z nowym podejściem regionalnym do rozwoju opieki zdrowotnej, które przedstawili Przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Rady Regionu Sztokholmskiego Catharina Elmsäter-Svärd oraz Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz. Zaprezentowane zostały także zasady funkcjonowania polskiego i szwedzkiego systemu opieki zdrowotnej oraz sposoby jego finansowania.

W dalszej części warsztatów omawiano szczegółowe zagadnienia związane z opieką medyczną, m.in. przeciwdziałanie chorobom zakaźnym oraz współpraca krajów obszaru Morza Bałtyckiego w tym zakresie, organizacja i finansowanie opieki onkologicznej, czy kwestie konkurencji w podaży usług medycznych. Podsumowaniem warsztatów była debata panelowa, poświęcona tematyce partnerstwa publiczno-prywatnego w rozwoju opieki zdrowotnej.

5 lutego br. szwedzcy uczestnicy warsztatów mieli okazję uczestniczyć w wizytach studyjnych, zorganizowanych w mazowieckich szpitalach i zapoznać się ze specyfiką ich funkcjonowania oraz największymi osiągnięciami.

Liczba wyświetleń: 570

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.