Aktualności

Mazowieckie szpitale przyjazne kombatantom

2009.02.11 00:00 , aktualizacja: 2012.05.31 10:17

Autor: Łucja D. Cichocka, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

„Szpitale przyjazne kombatantom” to program, który ma na celu stworzenie poczucia bezpieczeństwa i autentycznego dostępu do świadczeń zdrowotnych środowisku kombatantów. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 11 lutego br. w Warszawie, a idei patronuje m. in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Podczas spotkania Marszałek Adam Struzik podkreślił, że zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Wyraził nadzieję, że podpisane Porozumienie nie tylko sprawi, że przestrzeganie tego zapisu będzie w szpitalach codziennością, ale również uwrażliwi personel szpitali i innych pacjentów na potrzeby kombatantów.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Radą Kombatantów Województwa Mazowieckiego a władzami dziewięciu szpitali z terenu całego województwa, w tym również takich dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Program ma charakter deklaratywny, nie stanowi konkretnego zobowiązania, a jedynie gotowość do respektowania praw należnych kombatantom i jest wyrazem szacunku dla ludzi walczących o niepodległą Polskę.

Do projektu przystąpiły: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, SZPZOZ im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Bródnowski SPZOZ w Warszawie, SPZOZ Solec w Warszawie oraz Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego SPZOZ w Warszawie.
W uroczystości podpisania Porozumienia uczestniczyli także: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, przedstawiciele władz miasta i Urzędu Wojewódzkiego, Dyrektorzy zaangażowanych w projekt szpitali i Członkowie Rady Kombatantów Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 711

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.