Aktualności

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wyróżnione „Pro Masovią”

2009.02.24 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 15:48

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

22 lutego br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uhonorował Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Przyznane odznaczenie jest wyrazem uznania prowadzonej od 35 lat przez placówkę wszechstronnej działalności wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej oraz edukacyjnej.
 

Wielodziałowe muzeum ma do swojej dyspozycji Zamek Książąt Mazowieckich, zabytkowy budynek w Ciechanowie oraz zespół parkowo-dworkowy w Gołotczyźnie (z „Krzewnią” A. Świętochowskiego, dworkiem A. Bąkowskiej i zabudowaniami gospodarczymi). Muzeum organizuje m.in. wystawy i uroczystości związane z historią regionu, imprezy okolicznościowe oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w postaci lekcji muzealnych, warsztatów i konkursów. Jest także współorganizatorem Ciechanowskich Spotkań Muzealnych. Przy Muzeum działa Biblioteka, z bogatym księgozbiorem naukowym i popularnonaukowym, głównie z takich dziedzin jak: historia, etnografia, historia sztuki, archeologia oraz zbiorami dotyczącymi szlachty, genealogii, heraldyki, a także publikacje zawierające opisy zamków i warowni polskich - w sumie ponad 16000 woluminów.

Uroczystość zbiegła się z XXVIII Przeglądem Przebierańców Zapustnych - Mazowieckie Zapusty 2009, który w bieżącym roku odbył się we wsi Długołęka, gmina Opinogóra Górna. Muzeum Szlachty Mazowieckiej organizuje je od 1981 r. Głównym celem spotkań jest animacja środowisk wiejskich oraz tworzenie pomostu kulturowego pomiędzy symbolami i systemem wartości tradycji a współczesną kulturą wiejską.

Liczba wyświetleń: 746

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.