Aktualności

Inauguracja Programu „Rak to nie wyrok” na Mazowszu

2009.02.26 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 15:46

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

25 lutego br. pod hasłem „Rak to nie wyrok” odbyło się spotkanie inaugurujące Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich na Mazowszu. Patronat honorowy nad akcją objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
 

Jak wynika z danych epidemiologicznych w Polsce występuje ok. 7 tys. nowych rozpoznań raka prostaty rocznie. Szacuje się, że zapadalność na tę chorobę w naszym kraju wynosi około 25 osób na 100 tys., z czego umiera średnio 13 osób na 100 tys. (dane z 2005 r.). Ocenia się, że tempo wzrostu zapadalności na raka stercza to około 2,5% rocznie.

Trudności leczenia osób chorujących na raka stercza biorą się często z zaniedbań na etapie profilaktyki. Aby docierać do osób, które na co dzień nie mają łatwego dostępu do specjalistów, Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2006 r. stworzył program „Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze”. Jest on realizowany przez 9 szpitali podległych samorządowi na terenie gmin, w których odbywają się badania profilaktyczne m.in. w zakresie raka stercza. Tylko w ubiegłym roku z pomiarów PSA skorzystało 1380 mężczyzn powyżej 40. roku życia, przy czym 86 z nich miało nieprawidłowe wyniki i wymagało dalszej, szczegółowej diagnostyki.

Jak podkreślił Waldemar Roszkiewicz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, wiele z chorób, np. rak, rozwija się w organizmie przez długi czas, całkowicie niezauważalnie. Naszą bronią w tym przypadku mogą być tylko badania profilaktyczne. Trzeba pamiętać, że w małych miejscowościach i na wsi mieszkańcy mają na ogół utrudniony dostęp do specjalistycznych badań, a często nawet nie mają świadomości, że są one im potrzebne. Dotychczasowe akcje pokazały, że istnieje potrzeba docierania do małych miejscowości z edukacją zdrowotną w tym zakresie.

Zarówno przedstawiciele środowiska medycznego, jak i organizacji pacjenckich wspierających Program „Rak to nie wyrok” podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego podkreślali, jak istotny jest wzrost świadomości społeczeństwa w kierunku profilaktyki raka prostaty i jak duża jest potrzeba, aby mówić o chorobie.

Spotkanie w ramach Programu „Rak to nie wyrok” było kolejnym z cyklu konferencji pod honorowym patronatem Marszałków Województw i Prezydentów Miast. Skierowane było ono do liderów opinii w regionie, m.in. przedstawicieli jednostek oświatowych i kulturalnych, instytucji i organizacji pozarządowych, służb mundurowych oraz przedstawicieli mediów.

Liczba wyświetleń: 517

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.