Aktualności

Największy „Sad Europy” jest na Mazowszu

2009.03.02 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 15:01

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

27 lutego br. w Błędowie w powiecie grójeckim odbyła się „III Międzynarodowa Konferencja Sadownicza w Największym Sadzie Europy”, nad którą patronat honorowy przyjął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowany był przez Członka Zarządu Piotra Szprendałowicza.
 

Konferencja skierowana była do sadowników, przetwórców owoców, szkółkarzy, przedstawicieli nauki sadowniczej i ekonomicznej, branżowych organizacji sadowniczych i przetwórstwa owocowego oraz organizacji producenckich. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnymi problemami polskiego sadownictwa i najnowszymi metodami ich rozwiązań, poznać nowoczesne metody i techniki upraw oraz zwalczania chorób i ochrony upraw, a także przechowywania owoców. Wśród poruszonych podczas konferencji tematów znalazło się również wiele zagadnień poświęconych pozyskiwaniu funduszy unijnych, kredytów preferencyjnych dla rolników i ubezpieczeń.

Konferencja została wpisana w terminarz cyklicznych, corocznych imprez powiatu grójeckiego, który jest największym regionem sadowniczym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Stąd pochodzi ponad 35% krajowej produkcji jabłek (ok. 900 tys. ton rocznie), a tradycja upraw jabłoni sięga czasów Królowej Bony.

Liczba wyświetleń: 2024

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.