Aktualności

Ambasador Republiki Czeskiej z wizytą u Marszałka

2009.03.13 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 14:21

Autor: Dorota Pozorek, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

12 marca br. wizytę kurtuazyjną w Urzędzie Marszałkowskim złożył Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechter.
 

W trakcie spotkania Marszałek Adam Struzik scharakteryzował współpracę Województwa Mazowieckiego z Republiką Czeską na trzech płaszczyznach: współpracy międzyregionalnej między Mazowszem i Województwem Środkowo-Czeskim, współpracy obu regionów w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz współpracę przedstawicieli regionów obu krajów w ramach Komitetu Regionów. Omówiono również przyszłość współpracy międzyregionalnej, m. in. w dziedzinach technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (biomasa, energia wiatrowa, energia słoneczna) oraz inwestycje związane z powstaniem lotniska regionalnego na Mazowszu. Marszałek Adam Struzik zachęcał do nawiązania kontaktów z Agencją Rozwoju Mazowszu S.A. oraz do współpracy regionów obu państw w ramach programów i projektów finansowanych przez organizacje i instytucje międzynarodowe w tym Unię Europejską, we współpracy z regionami państw nie będących członkami UE.

Jednym z tematów rozmów była współpraca gospodarcza. Czeskie inwestycje koncentrują się z przyczyn geograficznych na południu Polski (w województwach opolskim, małopolskim i śląskim) oraz na Mazowszu. Planowane jest spotkanie, organizowane przez Ambasadę Republiki Czeskiej, poświęcone inwestycjom i przyciąganiu czeskich inwestorów do Polski, na które Ambasador Jan Sechter zaprosił przedstawicieli Województwa Mazowieckiego.

Ponadto poruszono zagadnienie współpracy w dziedzinie kultury. Korzystając z okazji Marszałek Adam Struzik zaprosił przedstawicieli czeskich władz na uroczystości związane z rozpoczęciem Roku Chopinowskiego 2010 na Mazowszu, a Ambasador Jan Sechter zadeklarował włączenie się Ambasady Republiki Czeskiej w obchody Roku Chopinowskiego oraz wsparcie dla wszelkich wspólnych międzyregionalnych inicjatyw.

Jan Sechter, Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce pełni swoją funkcję od 22 lipca 2008 r.

Liczba wyświetleń: 414

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.