Aktualności
Inwestycja Port Lotniczy Modlin uzyskała decyzję środowiskową
2009.03.13 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 13:29
Autor: Urząd Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Pozytywna decyzja środowiskowa przybliża realizację planowanego lotniska w Modlinie - jednego z kluczowych projektów infrastrukturalnych na Mazowszu. Jest to pierwsza na tak dużą skalę inwestycja lotniskowa w Polsce realizowana w oparciu o nowe przepisy ochrony środowiska. Dlatego, w wyniku kompleksowych badań przyrodniczych, powstały zalecenia zmierzające do zminimalizowania wpływu inwestycji na środowisko.
Planowane do uruchomienia w Modlinie lotnisko użytku publicznego ma pełnić rolę lotniska regionalnego i komplementarnego wobec Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Będzie ono obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe pomiędzy portami regionalnymi. Oferta Portu Lotniczego Modlin (PL Modlin) będzie skierowana przede wszystkim do przewoźników niskokosztowych i czarterowych.
Lokalizacja lotniska w Modlinie została, wraz z Mszczonowem, uznana przez Ministerstwo Infrastruktury za jedną z dwóch najlepszych na terenie Mazowsza i ujęta w „Programie rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych”. Projekt będzie realizowany na terenie byłego lotniska wojskowego, w oparciu o istniejącą infrastrukturę, w tym - znajdującą się w dobrym stanie drogę startową. Lotnisko Modlin położone jest przy drodze ekspresowej E-7 Warszawa-Gdańsk i przy drodze wojewódzkiej nr 62. Na lotnisku znajduje się również bocznica kolejowa łącząca planowany port lotniczy z Warszawą. Port Lotniczy Modlin jest elementem infrastruktury przygotowywanej dla potrzeb EURO 2012. Inwestycja została również ujęta przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 207-2013 jako projekt kluczowy. Unia Europejska przyznała na jej realizację dofinansowanie w wysokości 76, 2 mln zł.
Podstawowym planowanym obiektem kubaturowym na lotnisku będzie terminal pasażerski o konstrukcji stalowej i powierzchni zabudowy około 7 500 m2 z częścią na antresoli o powierzchni około 2 000 m2 Planuje się, że terminal ten będzie obsługiwał 1 ,5 mln pasażerów rocznie. Do pozostałych inwestycji należą między innymi: budowa i modernizacja dróg dojazdowych i parkingów, remont istniejących budynków i hangarów oraz remont i modernizacja dróg kołowania, płyt postojowych oraz drogi startowej z jej wydłużeniem do 2800 m. Ponadto droga startowa wyposażona zostanie w system świateł podejścia I kategorii oraz światła krawędziowe i progowe a także oznakowanie poziome i pionowe. Na lotnisku zostaną też zainstalowane pomoce nawigacyjne ILS i DVOR/DME umożliwiające wykonywanie operacji w trudnych warunkach pogodowych. W ramach inwestycji towarzyszących budowie lotniska w Modlinie planowane jest uruchomienie połączenia kolejowego łączącego PL Modlin z lotniskiem Okęcie w Warszawie. Przedsięwzięcie to zostało przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego umieszczone na liście projektów kluczowych, które mają uzyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Modernizacja PL Modlin jest pierwszą na tak dużą skalę inwestycją lotniskową w Polsce, realizowaną w oparciu o nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska. W ramach oceny wpływu inwestycji na środowisko przeprowadzono kompleksową inwentaryzację przyrodniczą zarówno terenu lotniska, jak i terenów przyległych w tym obszarów zaliczonych do sieci Natura 2000. Wynikiem tych badań są zalecenia zastosowania środków minimalizujących wpływ inwestycji na środowisko i stwierdzenie, że nie będzie ona znacząco negatywnie wpływać na obszary cenne przyrodniczo.
Uruchomienie lotniska w Modlinie przyniesie wiele korzyści dla regionu poprzez przyspieszenie jego rozwoju gospodarczego, podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej. Zarówno w trakcie budowy lotniska, jak i po rozpoczęciu jego działalności powstaną nowe miejsca pracy, rozwiną się handel i usługi towarzyszące temu obiektowi.
Udziałowcami Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin są Agencja Mienia Wojskowego – 40,01 proc., Województwo Mazowieckie – 30,60 proc., Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – 26,17 proc. oraz Miasto Nowy Dwór Mazowiecki – 3,22 proc.
Liczba wyświetleń: 1109
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.