Aktualności

Jak walczyć z cukrzycą

2009.03.16 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 13:12

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

16 marca br. w siedzibie Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się polsko-szwedzka konferencja „Jak zwiększyć skuteczność prewencji cukrzycy i jej powikłań w praktyce działań samorządowych”. W seminarium uczestniczył m.in. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz.
 

Celem konferencji była wymiana doświadczeń i prezentacja aktualnego stanu badań dotyczących walki z cukrzycą pomiędzy lekarzami z Mazowsza i Regionu Sztokholmskiego. Specjaliści dyskutowali nad formami zwiększenia aktywności w sferze działań profilaktycznych i promocji zdrowia, zmierzających do zahamowania epidemii cukrzycy w Polsce.

Wskaźnik zachorowalności z powodu cukrzycy (wg WHO) w krajach regionu europejskiego wynosi od 3 do 6 proc. W Polsce jest to przeciętnie od 5 do 6 proc. czyli blisko 2,5 miliona osób. Prawie połowa z nich nie zdaje sobie sprawy z choroby, gdyż cukrzyca nie została jeszcze u nich zdiagnozowana. W skali światowej cukrzyca powoduje corocznie 3,2 miliona zgonów i należy do dziesięciu najważniejszych epidemiologicznych zagrożeń życia i zdrowia człowieka.
Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych lat liczba chorych na cukrzycę będzie systematycznie wzrastać. Obecnie na Mazowszu na cukrzycę leczy się ok. 250 tysięcy osób. Szacuje się, że około 750 tys. jest nią zagrożonych.

Intensyfikacja leczenia cukrzycy wiąże się ściśle z koniecznością rozwoju kadry medycznej. Niezbędne jest zwiększenie dostępu lekarzy do specjalizacji w diabetologii, podjęcie planowej edukacji lekarzy opieki podstawowej, a także wprowadzenie kształcenia diabetologicznego w zakresie innych specjalizacji np. okulistycznej, neurologicznej, kardiologicznej oraz ustalenie specjalizacji diabetologicznej dla pielęgniarek i dietetyczek.

Włączenie się samorządów w propagowanie programów zmierzających do zmniejszenia skutków choroby staje się koniecznością, a podejmowanie działań na rzecz zmiany stylu życia, by zapobiec cukrzycy, przyjmuje wymiar społeczny.
Zorganizowanie konferencji z udziałem lekarzy ze szpitali prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Region Sztokholmski możliwe było dzięki porozumieniu zawartemu przez te regiony jeszcze w 2002 roku.

Liczba wyświetleń: 594

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.