Aktualności
Lista projektów kluczowych i spójność administracyjna regionu
2009.03.18 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 12:49
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
W celu przyspieszenia wydatkowania środków unijnych Zarząd Województwa Mazowieckiego skierował do konsultacji społecznych listę projektów, które zamierza umieścić w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla RPO WM 2007–2013. Jeśli konsultacje społeczne potwierdzą decyzję władz województwa, lista projektów kluczowych wzbogaci się o nowe pozycje.
Na liście znalazły się duże projekty z Warszawy i regionu, dotyczące przede wszystkim transportu publicznego (Koleje Mazowieckie – KM Sp.z o.o.), ochrony zdrowia (m.in. Wojewódzki Szpital Bródnowski, Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku) oraz kultury i turystyki (m.in. Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” czy Parafia pw. Św. Krzyża w Warszawie). Orientacyjny koszt całkowity wszystkich proponowanych projektów wynosi 873 mln zł, zaś kwota dofinansowania, o jaką ubiegają się wnioskujący – ok. 600 mln zł.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że uruchomienie tych środków finansowych ma ogromne znaczenie w kontekście kryzysu, a rozpoczęcie realizacji dużych projektów to praca i nowe zadania dla mazowieckich firm. W obecnej sytuacji są to jedyne środki, które w szybkim czasie mogą ożywić mazowiecką gospodarkę.
Nowe pozycje na liście są zgodne ze strategią rozwoju województwa. Wszystkie mają duży wpływ na wzrost konkurencyjności regionu. Prowadzone do 14 kwietnia br. konsultacje społeczne pokażą, czy propozycje projektów pokrywają się z oczekiwaniami społecznymi. Umieszczenie ich na liście IWIPK daje im możliwość dofinansowania z funduszy unijnych bez konieczności udziału w konkursach.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła sie 17 marca br. w urzędzie marszałkowskim władze województwa mazowieckiego odniosły sie także do pomysłu utworzenia 17. województwa - stołecznego. Biorąc pod uwagę aspekt finansowy, integrację i spójność regionu, uzgodniono, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zachowanie istniejącego podziału administracyjnego Mazowsza.
Liczba wyświetleń: 1273
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.