Aktualności

Wkrótce rocznica jednej z największych bitew średniowiecznej Europy

2009.03.31 00:00 , aktualizacja: 2012.05.30 11:36

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

26 marca br. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie rozmawiano o obchodach 600-lecia jednego w najważniejszych wydarzeń w historii Polski – Bitwy pod Grunwaldem. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali Marszałek Adam Struzik i Wicemarszałek Ludwik Rakowski.
 

Wydarzenia z początku pierwszej połowy XV w. wpisały się w historię województwa mazowieckiego. To właśnie przez ziemie Mazowsza z różnych stron maszerowały wojska uczestniczące w zwycięskiej Bitwie pod Grunwaldem. Najważniejszym wydarzeniem logistycznym na Mazowszu było wybudowanie w Czerwińsku nad Wisłą mostu łyżwowego, po którym przeszły kolumny i tabory wojska królewskiego. Wojska te następnie połączyły się z wojskami Wielkiego Księcia Witolda i ruszyły na ziemie Zakonu Krzyżackiego.

Podczas sesji omówiono działania związane z organizacją obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem na Mazowszu, prelegenci przybliżyli również historyczne wydarzenia z epoki, ich tło oraz kontekst europejski. Marszałek Adam Struzik przypomniał, że choć sama bitwa nie odbyła się na Mazowszu, to region ten ma swój wkład w to historyczne zwycięstwo. Przez jego ziemie z różnych stron maszerowały wojska uczestniczące w zwycięskiej bitwie, a ponadto w Czerwińsku nad Wisłą wybudowany został most po którym przeszły kolumny i tabory wojska królewskiego, które po połączeniu z wojskami Wielkiego Księcia Witolda ruszyły na ziemie Zakonu Krzyżackiego. Dlatego właśnie w Czerwińsku przewidywane są główne uroczystości i wydarzenia rocznicowe na Mazowszu. Podkreślił również, że zamiarem organizatorów jest powiązanie planowanych wydarzeń na Mazowszu z ogólnopolskimi obchodami na polach Grunwaldu w lipcu 2010 roku.

Liczba wyświetleń: 826

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.