Aktualności

Unijne dotacje na rozwój przedsiębiorczości w województwie mazowieckim

2009.05.05 00:00 , aktualizacja: 2012.05.29 11:45

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

5 maja br. w urzędzie marszałkowskim władze województwa podpisały umowy na ponad 13,8 mln zł z piętnastoma firmami – beneficjentami działania 1.5 w ramach RPO WM. Podpisanie umów jest zielonym światłem dla realizacji projektów. Już niebawem firmy będą mogły rozwinąć swoją działalność, kupić nowoczesny sprzęt czy przeprowadzić niezbędne remonty.
 

Działanie 1.5 Rozwój przedsiębiorczości cieszyło sie ogromnym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło łącznie 1033 wniosków, z czego ponad 500 pozytywnie przeszło ocenę formalną.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że aby pieniądze mogły jak najszybciej trafić do przedsiębiorców nie można było nie czekać z podpisywaniem umów do zakończenia oceny wszystkich zgłoszonych projektów, ale sukcesywnie podpisywać je z beneficjentami, których wnioski zostały pozytywnie ocenione przez niezależnych asesorów.

Jak podkreślił Wicemarszałek Stefan Kotlewski, zwiększona została także alokacja na konkurs, ponieważ cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem. Ostatecznie zwiększoną ją z 86 mln euro na blisko 149 mln euro. W ten sposób udało się zabezpieczyć środki dla wszystkich wnioskodawców, których projekty otrzymają 60 proc. maksymalnej punktacji.

20 kwietnia br. Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził do dofinansowania pierwszych 18 wniosków o wartości ponad 38,7 mln zł. Umowy na 15 z nich podpisano 5 maja. Całkowita wartość tych projektów wynosi ponad 30,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to 13,8 mln zł.

Wśród wnioskodawców znalazły się m.in. wydawnictwo, cukiernia, stacja kontroli pojazdów, przychodnia weterynaryjna, gabinety stomatologiczne oraz przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe. Dzięki unijnym dotacjom firmy już niebawem będą mogły rozwinąć swoją działalność, kupić nowoczesny sprzęt oraz przeprowadzić niezbędne remonty.
Celem konkursu jest wsparcie projektów prowadzących do podniesienia konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki unijnej pomocy mazowieckie firmy mają szansę dostosować się do rynkowych wymogów, a także zapewnić sobie dostęp do nowych technologii. Wsparcie może być wykorzystane m.in. na zakup maszyn, urządzeń czy oprogramowania.

W celu przyspieszenia wydatkowania środków unijnych, Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął także decyzję o możliwości dofinansowania projektów w formie zaliczek.
Środki przeznaczone na współfinansowanie projektów unijnych wyłonionych w konkursie pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM).

Liczba wyświetleń: 1709

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.