Aktualności

Wybitne dzieło Jacka Malczewskiego pozyskane dla Mazowsza!

2009.05.20 00:00 , aktualizacja: 2012.05.29 10:59

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Mazowsze wzbogaciło się o wybitne dzieło polskiego modernizmu – jeden z najlepszych autoportretów Jacka Malczewskiego. Obraz za 770 tys. zł zakupiony przez PKN ORLEN oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego trafi do Muzeum Mazowieckiego w Płocku. 18 maja w siedzibie Sejmiku Województwa Mazowieckiego odbyła się prezentacja, a następnie w siedzibie Muzeum Mazowieckiego w Płocku uroczyste przekazanie obrazu.
 

Marszałek Adam Struzik podczas uroczystości podkreślił, że mimo iż Malczewski całe życie związany był z Krakowem, to trzeba pamiętać, że urodził się w Radomiu, dlatego ważne jest, że autoportret artysty udało się zatrzymać na Mazowszu.
Obraz do 2009 r. był w zbiorach prywatnych. Jego zakup dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku stał się możliwy dzięki wsparciu finansowemu PKN Orlen, który przekazał na ten cel 570 tys. zł oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, który dodał kolejne 200 tys. zł. Starania o zakup obrazu rozpoczął w zeszłym roku Dyrektor Muzeum Leonard Sobieraj.

Czas powstania obrazu to jeden z najpłodniejszych okresów artysty. W 1911 roku Jacek Malczewski namalował m.in. słynny tryptyk „Zatruta studnia” oraz cykl obrazów o tematyce biblijnej: „Św. Jan Chrzciciel”, „Św. Jan z Salome”, „Chrystus i Samarytanka”. O pozycji i wartości dzieł Jacka Malczewskiego, jednego z czołowych malarzy polskiego modernizmu, świadczyć może cena innego autoportretu, prezentowanego na tegorocznych Międzynarodowych Targach Sztuki w Maastricht. Wyniosła ona aż 600 tys. euro.

Liczba wyświetleń: 875

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.