Aktualności

Otwarcie inwestycji w Muzeum Wsi Radomskiej

2009.05.25 00:00 , aktualizacja: 2012.05.29 09:48

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Zakończył się I etap rozbudowy Muzeum Wsi Radomskiej. W uroczystym otwarciu inwestycji zrealizowanych w ramach projektu „Zdarzyło się kiedyś nad wodą, trasa turystyczna w radomskim skansenie” połączonym z wernisażem wystawy „Historia maszyn i narzędzi rolniczych” wzięli udział m.in. Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożenna Pacholczak, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz. Impreza odbyła się 23 maja br.
 

W ramach projektu przeprowadzono szereg inwestycji zwiększających konkurencyjność Muzeum i promujących dorobek kulturalny miasta. Zbudowano trzy duże budynki związane z obsługą turystów: kasę biletów, pawilon ekspozycyjny oraz budynek edukacyjny, służący do prowadzenia warsztatów regionalnych, lekcji muzealnych, organizowania szkoleń dla nauczycieli oraz spotkań środowiskowych. Powstała ścieżka przyrodnicza złożona z pomostu, wieży obserwacyjnej, pawilonu edukacyjnego i mostu łączącego muzealne mokradła z ekspozycją pszczelarską. Inwestycje dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Muzeum zostało również wyposażone w nowoczesne systemy ochrony zabytków: antywłamaniowy, przeciwpożarowy, sieć wodociągową, nowe instalacje elektryczne i komputerowe.

W ramach uroczystego zakończenia realizacji I etapu projektu odbył się wernisaż wystawy „Historia maszyn i narzędzi rolniczych” w powstałym w tym celu pawilonie ekspozycyjnym. Wystawa poświęcona jest prezentacji maszyn rolniczych używanych przy uprawie pól, przy żniwach i omłotach. Główną atrakcją ekspozycji jest jedyna w Polsce i na świecie kolekcja ciągników SAM-ów, które wytwarzane były przez chłopów w ramach własnego gospodarstwa rolnego.

Dzięki realizacji projektu, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Muzeum Wsi Radomskiej przekształca się w atrakcyjny obiekt promujący miasto, zachęcający do udziału w imprezach kulturalnych i zgłębiania wiedzy na temat regionu.

Liczba wyświetleń: 589

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.