Aktualności
Osiągnięcia i perspektywy rozwoju muzealnictwa polskiego
2009.05.26 00:00 , aktualizacja: 2012.05.29 09:37
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Obchody 10-lecia Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki i Międzynarodowego Dnia Muzeów stały się okazją do zorganizowania konferencji naukowej pt. „Osiągnięcia i perspektywy rozwoju muzealnictwa polskiego”. W konferencji, która odbyła się 25 maja br. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Celem działalności Stowarzyszenia Muzealników Polskich jest podejmowanie inicjatyw o charakterze naukowym, wydawniczym, popularyzatorskim i organizacyjnym na rzecz ochrony dóbr kultury. W systematycznie prowadzonych przez muzealników zbiorach do starych kolekcji pozyskiwane są nowe dzieła, a zgromadzone wytwory kultury stają się wymownym znakiem jedności kolejnych pokoleń. Muzeum jest więc szczególnym miejscem zapisu dziedzictwa, którym opiekują się muzealnicy.
Kondycja muzeów, ściśle związana z pracą muzealników, stała się tematem przewodnim naukowych dyskusji. W czasie konferencji przedstawiona została m.in. historia i aktualna sytuacja muzealnictwa na Mazowszu, poruszony został również problem zarządzania instytucjami kultury na Mazowszu.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera działania służące pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych tożsamości kulturowych. Dodał, iż działania te, poprzez kształtowanie świadomości kulturowej i postaw obywatelskich mieszkańców Mazowsza, mają na celu harmonijnie połączyć elementy tradycji z promocją kultury i sztuki współczesnej.
Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii Nowogródka - przedwojennych Jana Bułhaka i współczesnych - ze zbiorów Muzeum Historyczno-Krajoznawczego w Nowogródku.
Liczba wyświetleń: 578
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.