Aktualności

Reaktywacja połączenia Góra Kalwaria – Warszawa Wschodnia

2009.06.02 00:00 , aktualizacja: 2012.05.29 08:35

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Dobra informacja dla mieszkańców południowej Warszawy. Decyzją Zarządu Województwa od 1 czerwca br. Spółka Koleje Mazowieckie uruchomiła nowe połączenie na trasie Góra Kalwaria – Warszawa Wschodnia. Dla pasażerów przygotowano także promocyjną ofertą cenową.
 

Po 15 latach przerwy, z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Miasta i Gminy Góra Kalwaria zostało przywrócone kolejowe połączenie Warszawy z Górą Kalwarią.

Podczas uroczystości uruchomienia połączenia Marszałek Adam Struzik przypomniał, że samorząd stara się na bieżąco dopasowywać ofertę Kolei Mazowieckich do potrzeb mieszkańców regionu. W ramach możliwości podejmuje decyzje o uruchamianiu nowych połączeń. W przypadku Góry Kalwarii taka potrzeba wydaje sie w pełni uzasadniona. Wyraził także nadzieję, że pojawienie się alternatywy, jaką będzie podróż pociągiem, wpłynie na poprawę sytuacji komunikacyjnej tej części Warszawy.

Pociągi Kolei Mazowieckich kursują na linii Góra Kalwaria – Warszawa Wschodnia od 1 czerwca br. Podróż do centrum Warszawy zajmuje około godziny. Do obsługi linii zostały skierowane cztery pary pociągów, w tym jedna para będzie kursować w relacji wydłużonej do Pilawy. Z Góry Kalwarii do Warszawy Wschodniej pociągi odjeżdżają o: 5:15, 6:07, 13:30 i 17:21. Z Warszawy Wschodniej w kierunku Góry Kalwarii wyruszają o: 4:15, 8:37, 15:24 i 18:15.

Ponadto Spółka Koleje Mazowieckie wprowadziła promocyjną ofertę cenową na bilety w relacji Warszawa Wschodnia – Góra Kalwaria. Jednorazowy bilet na odległość: do 20 km będzie kosztował 4 zł, 21–30 km – 6 zł, a 31-50 km – 8 zł. Ceny biletów miesięcznych, w zależności od ww. odległości wyniosą odpowiednio: 100 zł, 140 zł i 180 zł. Oferta promocyjna obowiązuje od 1 czerwca do 30 listopada 2009 roku.

Uruchomienie połączenia było możliwe dzięki współpracy pomiędzy władzami samorządów lokalnych i samorządem województwa. Miasto i Gmina Góra Kalwaria zobowiązało się do przygotowania infrastruktury kolejowej (perony, zejścia, wiata), samorząd województwa natomiast – do reaktywacji połączeń. Jak podkreślił Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, to nie koniec prac nad nowymi połączeniami. Prowadzone są także intensywne prace koncepcyjne nad uruchomieniem połączeń kolejowych Konstancin¬-Jeziorna – Warszawa, z wykorzystaniem linii towarowej do EC Siekierki.

Liczba wyświetleń: 656

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.