Aktualności

Mazowsze podpisało program współpracy z Regionem Sztokholmskim na 2009 rok

2009.06.15 00:00 , aktualizacja: 2012.05.28 14:54

Autor: Agata Pastuszka i Witold Prandota, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

W dniach 8-9 czerwca 2009 r. delegacja Województwa Mazowieckiego, na czele z Marszałkiem Adamem Struzikiem, złożyła oficjalną wizytę w Regionie Sztokholmskim (Szwecja).
 

Celem wizyty w Sztokholmie było podpisanie bilateralnego Programu Współpracy i dyskusja nad konkretnymi wspólnymi przedsięwzięciami na 2009 rok. W programie zapisane zostały wspólne projekty m.in. w zakresie ochrony zdrowia, rozwoju regionalnego i planowania przestrzennego oraz gospodarki odpadami i ochrony środowiska.

W czasie pobytu w Sztokholmie mazowiecka delegacja zapoznała się m.in. z projektem budowy nowego szpitala Karolinska w Sztokholmie – jedną z największych inwestycji, realizowanych przez Region Sztokholmski, finansowanej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Zakończenie pierwszego etapu przedsięwzięcia planowane jest na grudzień 2015 roku. Rozmawiano także o kapitalizacji innowacji w służbie zdrowia.

W programie pobytu delegacji znalazła się także wizyta w Biurze Planowania Regionalnego i Transportu, podczas której zaprezentowany został nowy Plan Rozwoju Regionalnego dla Regionu Sztokholmskiego na lata 2010-2030 z szerszą perspektywą do roku 2050. Jednym z ciekawych aspektów prezentacji była informacja o subregionalnym centrum rozwoju Flemingsberg – międzynarodowym centrum innowacji i głównej sile napędowej rozwoju południowej części Regionu Sztokholmskiego. Flemingsberg pełni rolę atrakcyjnej alternatywy naukowo-biznesowej w stosunku do miasta Sztokholm. Planiści z Biura Planowania Regionalnego i Transportu Regionu Sztokholmskiego już od kilku lat aktywnie współpracują z planistami z Mazowsza.

Program podpisali: Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik i Catharina Elmsater-Svard  - Przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Rady Województwa  Sztokholmskiego, w obecności Ambasadora RP w Szwecji - Michała Czyża.

Region Sztokholmski jest jednym z najstarszych partnerów Województwa Mazowieckiego. Kontakty Mazowsza ze szwedzkim regionem, sformalizowane podpisaniem bilateralnego porozumienia o współpracy w 2002 roku, owocują wspólnymi przedsięwzięciami głównie w zakresie ochrony zdrowia, planowania regionalnego oraz ochrony środowiska, zapisywanymi w rocznych programach współpracy.

Liczba wyświetleń: 705

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.