Aktualności
Dzieci zebrały tony makulatury!
2009.06.15 00:00 , aktualizacja: 2012.05.28 14:36
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Już po raz piąty na Mazowszu podsumowany został Konkurs – zbiórka makulatury. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 52 tysiące przedszkolaków i uczniów z 451 placówek oświatowych. W sumie zebrano ponad milion kilogramów makulatury.
Konkurs trwał od 31 stycznia do 31 marca br. W tym czasie przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych gromadzili makulaturę, którą następnie przekazywali do punktów zajmujących się jej zbiorem. Ilość zebranej makulatury potwierdzana była w raporcie, który szkoły przesyłały do 30 kwietnia br. do urzędu marszałkowskiego. W rezultacie w tegorocznej akcji dzieci zebrały 1 296 556,7 kg makulatury.
Spośród 451 szkół i przedszkoli, które zgłosiły się do konkursu, wyłonionych zostało 24 laureatów. Każdy z nich otrzymał dyplom, puchar oraz nagrody rzeczowe takie jak: projektory multimedialne, mikroskopy wraz z preparatami mikroskopowymi, zewnętrzne stacje pogody dla najmłodszych, walizki ekobadacza, modele demonstracyjne energii odnawialnej wiatru, wody i słońca oraz lornetki, książki i albumy.
Wręczając zwycięzcom nagrody Wicemarszałek Ludwik Rakowski powiedział, że zainteresowanie konkursem z roku na rok rośnie. Świadczy o tym choćby ilość makulatury jaką dzieci zebrały od początku trwania akcji. Jest to niebagatelna liczba ponad pięciu tysięcy ton. Pokreślił, że są takie placówki, które już regularnie biorą udział w Konkursie. Wyraził nadzieję, że uczenie dzieci od najmłodszych lat tego, jak powinny dbać o środowisko zaprocentuje w przyszłości.
Konkurs – zbiórka makulatury organizowany jest od 2005 roku. W poprzednich czterech edycjach udział wzięło ponad 265 tysięcy uczniów z 2148 szkół i przedszkoli, którzy zebrali łącznie 5 822 614,15 kg makulatury. Jego celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży, poprzez dobrą zabawę i rywalizację, do selektywnego zbierania surowców wtórnych. W ten sposób najmłodsi uczą się, jak można je wykorzystywać oraz jak segregować odpady.
Liczba wyświetleń: 439
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.