Aktualności

Ponad 95 mln zł dotacji na rozwój innowacyjności

2009.07.03 00:00 , aktualizacja: 2012.05.24 15:56

Autor: Zespół prasowy MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

2 lipca br. w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Wicemarszałek Stefan Kotlewski podpisał dwie preumowy dotyczące dofinansowania płockich inwestycji z funduszy europejskich.
 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego na liście tzw. projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego znalazły się dwa projekty Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego dotyczące działalności technologicznej oraz naukowo-badawczej. Przy wyborze projektów władze województwa kierowały się przede wszystkim ich regionalnym charakterem, wpływem na rozwój województwa oraz na wzrost konkurencyjności i poziomem innowacyjności. Szacunkowa wartość dwóch projektów PPPT to ponad 290 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniesie przeszło 95 mln zł. Wymiar zaplanowanych przedsięwzięć jest unikalny w skali kraju i stanie się istotnym impulsem dla rozwoju konkurencyjności regionu płockiego i województwa mazowieckiego. Na mocy dokumentów PPPT formalnie rozpocznie etap przygotowawczy inwestycji.

Celem przedsięwzięć jest stworzenie na obszarze ok. 200 ha atrakcyjnego dla inwestorów obszaru gospodarczego i inwestycyjnego. Projekt, realizowany wspólnie przez samorząd Miasta Płocka oraz PKN ORLEN S.A., zakłada tworzenie korzystnych warunków dla inwestorów, którzy będą mogli prowadzić innowacyjną działalność gospodarczą powiązaną ze sferą naukowo - badawczą w obszarze trzech zintegrowanych ze sobą komponentów, tj. Parku Przemysłowego, Parku Technologicznego oraz Parku Naukowo Badawczego. Funkcjonowanie w otoczeniu przedsiębiorstw przemysłowych, podmiotów gospodarczych i instytucji nakierowanych na rozwój nowoczesnych technologii oraz jednostek badawczo-naukowych przyczyni się do osiągnięcia większej wydajności i konkurencyjności rynkowej.

Wicemarszałek Stefan Kotlewski podkreślił, że ze względu na swój innowacyjny charakter, nie tylko w wymiarze lokalnym, ale i całego województwa jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie na Mazowszu, które pozwoli na stworzenie wielu miejsc pracy w tej części ziemi mazowieckiej. Przypomniał także o znaczeniu innowacyjności jako jedynego gwaranta długookresowego powodzenia ekonomicznego gospodarki.

Dokumenty dotyczące przygotowania projektów indywidualnych płockiego Parku w ramach RPO WM na lata 2007–2013 podpisali także: Prezes Zarządu PPPT S.A. Robert Makówka oraz Wiceprezes Adam Trojanowski. Parafowanie umów odbyło się w obecności przedstawicieli akcjonariuszy PPPT S.A.: Członka Zarządu PKN ORLEN S.A. Marka Serafina, Prezydenta Miasta Płocka Mirosława Milewskiego oraz Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Wiesława Raboszuka.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 29 kB, Liczba pobrań: 380, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 775

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.