Aktualności

89. rocznica Cudu nad Wisłą

2009.08.18 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 11:22

Autor: Iwona Dybowska, Redakcja Serwisu Internetowego i BIP, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W 1920 roku w rejonie Radzymina stoczone zostały dramatyczne walki w obronie Warszawy przed natarciem bolszewickim. 15 sierpnia br. w obchodach upamiętniających zwycięstwo polskich oddziałów wzięli udział przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, m.in. Marszałek Adam Struzik i Członek Zarządu Waldemar Roszkiewicz.
 

Bitwa Warszawska, nazywana Cudem nad Wisłą, określana jest przez historyków jako jedno z najważniejszych zwycięstw polskiego oręża. Rozstrzygnięcie bitwy zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymaniu rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

W programie obchodów 89. rocznicy walk w rejonie Radzymina znalazły się uroczystości patriotyczno-religijne, imprezy artystyczne i sportowe. Jednym z punktów uroczystości był Apel przy pomniku Wincentego Witosa – uczestnika wydarzeń 1920 roku. W intencji poległych za ojczyznę odprawiona została msza święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich. Hołd tym, którzy poświęcili życie w obronie niepodległości Ojczyzny złożono również poprzez oddanie salw honorowych i złożenie wieńców na mogiłach uczestników Bitwy Warszawskiej.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wyraził uznanie dla bohaterstwa walczących o wolność Polski. Podkreślił, że pamięć o uczestnikach Bitwy Warszawskiej jest hołdem składanym poległym, a tym samym fundamentalnym wartościom - idei wolnej i bezpiecznej ojczyzny. Doświadczenia minionych pokoleń powinny być dla współczesnych nie tylko lekcją historii, ale także mobilizacją do aktywnego budowania silnego, konkurencyjnego państwa.

Obchodom jubileuszowym w Radzyminie towarzyszyły m.in. VII Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, VI Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu, Start XVIII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego, program artystyczny dla dzieci „Legiony to…”. Wydarzenia rocznicowe mają na celu przypomnieć i przybliżyć historię kraju i regionu współczesnym mieszkańcom, a także sprzyjać kształtowaniu ducha patriotyzmu oraz poczucia dumy narodowej.

Liczba wyświetleń: 917

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.