Aktualności

Święto Wojska Polskiego w Płocku

2009.08.17 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 11:18

Autor: Anita Wilk, Departament Organizacji, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza płocczanie rozpoczęli obchody Dnia Wojska Polskiego oraz 89. rocznicy walki w obronie Płocka przed bolszewikami. 15 sierpnia br. w uroczystościach upamiętniających te wydarzenia wziął udział m.in. Wicemarszałek Stefan Kotlewski.
 

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę „Cudu nad Wisłą” – jednego z najważniejszych w historii zwycięstw polskich żołnierzy w walce o suwerenność kraju. Podczas wojny polsko-bolszewickiej obrońcy Płocka wykazali się szczególną determinacją. Walki, w których wzięli udział mieszkańcy miasta, w tym kobiety, dzieci i organizacje harcerskie, stały się lekcją męstwa i patriotyzmu, za którą ponad 100 cywilów i 170 żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę. Za wybitne zasługi w okresie wojny w latach 1918-1920, marszałek Józef Piłsudski mianował miasto Płock kawalerem Krzyża Walecznych.

W programie obchodów znalazły się okolicznościowe odczyty, uroczystości religijne, imprezy artystyczne i wystawy, w tym m.in. wystawa fotografii i dokumentów ilustrujących bohaterstwo płocczan w 1920r., która dostępna będzie dla odwiedzająceych do 30 sierpnia br.

Liczba wyświetleń: 638

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.