Aktualności

Spotkanie Marszałka Adama Struzika z Gubernatorem Tokio

2009.08.19 00:00 , aktualizacja: 2012.05.23 11:07

Autor: Rafał Zięba, Sylwia Sztark, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

18 sierpnia 2009 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z Shintarō Ishihara – Gubernatorem Tokio.
 

Gubernatorowi towarzyszyli: Tadateru Yamada – Dyrektor Sekretariatu Gubernatora, Masao Nakayama – Senior Director ds. Polityki oraz Ryuichi Tanabe – Ambasador Japonii w Polsce. W rozmowach udział wzięli także Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystki oraz Rafał Zięba – Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka.

Głównymi tematami spotkania były możliwości współdziałania przy obchodach 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz ewentualne obszary współpracy Województwa Mazowieckiego z Wielkim Regionem Stołecznym Tokio.
Gubernator był zainteresowany problemami rozwojowymi Mazowsza, w tym demograficznymi oraz możliwościami współpracy m.in. w zakresie gospodarczym. Rozmawiano także nt. zmian klimatycznych. Gubernator jest orędownikiem walki z efektem cieplarnianym. Stworzył pierwszy w Japonii system handlowania przydziałami emisji gazów cieplarnianych celem redukcji ich emisji o 25% w 2020 r. w relacji do poziomu z 2000 r.

Wśród omówionych tematów znalazły się również Letnie Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w 2016 r., o ich organizację ubiega się również Tokio. Międzynarodowy Komitet Olimpijski 2 października br. ogłosi decyzję, które spośród czterech miast (Chicago, Madryt, Rio de Janeiro, Tokio) będzie gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia sportowego.

Gubernator Shintarō Ishihara pełni swoją funkcję od 1999 r. W życiu publicznym Japonii jest aktywnie obecny od połowy lat '50. Jest nie tylko politykiem, ale także pisarzem, autorem kilkunastu powieści, nowel i sztuk teatralnych. 


 

Liczba wyświetleń: 1047

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.