Aktualności

Jubileusz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

2009.09.14 00:00 , aktualizacja: 2012.05.21 13:31

Autor: Iwona Dybowska, Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

11 września br. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego obchodziło jubileusz 25-lecia funkcjonowania. Uroczystości stały się okazją do uhonorowania placówki Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia". Odznaczenie, będące wyrazem uznania dla wielokierunkowej działalności na rzecz pielęgnowania pamięci historycznej o ruchu ludowym w Polsce, wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Ruch ludowy w Polsce ma długą i chlubną tradycję – kształtował się już na przełomie XIX i XX wieku. Od początku przyświecało mu hasło walki spychanego na margines życia społecznego środowiska chłopskiego o społeczne, polityczne oraz narodowe wyzwolenie. Powstanie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego jest efektem wieloletnich starań działaczy ludowych, by powołać instytucję zajmującą się gromadzeniem pamiątek dokonań ruchu i jego wybitnych przedstawicieli. Placówka już od 25 lat aktywnie pracuje na rzecz kolekcjonowania, dokumentowania oraz udostępniania imponującego, różnorodnego i wciąż rosnącego zbioru eksponatów związanych z ruchem ludowym.

Marszałek Adam Struzik wręczając odznaczenie na ręce dyrektora Muzeum Janusza Gmitruka, pogratulował wspaniałego jubileuszu i dynamicznego rozwoju placówki. Zaznaczył, że zaangażowanie w działalność nie tylko naukowo – badawczą, ale także popularyzatorsko – oświatową i wydawniczą świadczy o wyjątkowości placówki, zarówno w kraju jaki i na świecie. Podkreślił, że organizowanie odczytów, spotkań i rozpowszechnianie wiadomości o ruchu ludowym w mediach pozwala kolejnym pokoleniom w sposób naturalny obcować z przeszłością i wzbogacać wiedzę na temat historycznego dziedzictwa.

Jubileuszowi towarzyszyły ekspozycje, m.in. wystawa pn. „Chłopi obrońcami ojczyzny” oraz występy artystyczne. Zorganizowano również kiermasz rękodzieła ludowego regionu łowickiego. Uczestnicy obchodów mogli także wziąć udział w wybijaniu okolicznościowych monet i medalu Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Liczba wyświetleń: 655

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.