Aktualności

Wizyta włoskiej delegacji

2009.09.17 00:00 , aktualizacja: 2012.05.21 08:52

Autor: Anna Świerk, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

14 września br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z przedstawicielami włoskiej fundacji „Fondazione Camiliana Progetto Salute”. Celem wizyty delegacji było omówienie możliwości utworzenia na Mazowszu Międzynarodowego Uniwersytetu Nauk Zdrowotnych p.w. św. Kamila.
 

Uniwersytet Medyczny p.w. św. Kamila ma być otwarty w jednym z krajów europejskich w celu stworzenia szansy odbycia szkoleń na najwyższym poziomie z zakresu medycyny, stomatologii, biotechnologii i ekonomii dla studentów pochodzących z krajów Trzeciego Świata, mających w swym kraju macierzystym utrudniony dostęp do nowoczesnych metod nauczania. Uczelnia ma kształcić przyszłą klasę zarządzającą oraz lekarzy, którzy docelowo będą pracowali w krajach swojego pochodzenia w warunkach lokalnych, po tym jak ukończą specjalistyczne szkolenia w centrum doskonalenia.

Uniwersytet miałby status uczelni niepaństwowej i byłby oparty na dwóch wydziałach: Wydziale Medycyny Ogólnej i Chirurgii z magisterium w zakresie Medycyny i Chirurgii, Stomatologii i Protez Dentystycznych, Biotechnologii oraz Wydziale Ekonomii z magisterium z zakresu Zarządzania Ochroną Zdrowia.

Podczas spotkania oprócz możliwości jakie stwarzałoby utworzenie uczelni na Mazowszu, poruszono również kwestię wymogów prawnych, jakim należałoby sprostać, aby realizacja inwestycji doszła do skutku.

W rozmowach wzięli udział: prof. Gianni Profita - Dyrektor Zarządzający Fundacji, dr Umberto Laurenti - Dyrektor ds. Kontaktów Międzynarodowych Fundacji, J.E. Luca Daniele Biolato - były Ambasador Republiki Włoskiej w Polsce, mec. Krzysztof Bramorski - Kancelaria BSO z Wrocławia, o. Hubert Bieniek z Zakonu Kamilianów w Polsce oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Zdrowia i Departamentu Zdrowia.

Liczba wyświetleń: 871

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.