Aktualności

W Płocku uczczono rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

2009.09.21 00:00 , aktualizacja: 2012.05.18 14:47

Autor: Iwona Dybowska, Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dniach 17-18 września br., w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku odbyły się obchody 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. W uroczystościach wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Obchody rocznicowe w Płocku rozpoczęły się otwarciem wystawy „W służbie Ojczyzny wiekuistej”, poświęconej żołnierzom i policjantom poległym i zamordowanym na Wschodzie. Młodzież płockich liceów została zaproszona do udziału w sesji naukowej i dyskusji dotyczącej kontrowersyjnych relacji polsko-rosyjskich w latach 1939-1956.

W intencji ofiar i ich rodzin odprawiona została msza święta celebrowana przez Biskupa Płockiego ks. dr. Piotra Liberę, po której uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania koncertu poetycko-muzycznego w wykonaniu Małachowiaków i aktorów Teatru Płockiego.

Centralnym punktem uroczystości jubileuszowych było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz apel poległych. Marszałek Adam Struzik podkreślił, że pamięć o dramatycznej historii narodu polskiego jest naszym obowiązkiem moralnym nie tylko wobec ofiar, lecz także wobec przyszłych pokoleń. Umieszczenie na tablicy pamiątkowej 12 nazwisk nauczycieli i wychowanków Małachowianki jest jedynie symbolem polskiej martyrologii i hołdem złożonym wszystkim poległym na Wschodzie. Dodał, że znajomość własnych dziejów daje poczucie przynależności narodu do państwa, dlatego tak ważna jest pamięć i świadoma edukacja historyczna.

Liczba wyświetleń: 369

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.